Zbigniew Marek Jakubas, urodzony 25 kwietnia 1952 roku w Lublinie, to prominentny polski przedsiębiorca oraz inwestor. Jest cenionym właścicielem Grupy Kapitałowej Multico, która odgrywa istotną rolę na polskim rynku biznesowym.
Jego działalność biznesowa i inwestycyjna przyczyniła się do rozwoju wielu branż, a talent do tworzenia wartościowych przedsięwzięć czyni go postacią dobrze znaną w krajowych kręgach gospodarczych.
Życiorys
Z wykształcenia jest elektrotechnikiem. Ukończył Politechnikę Częstochowską oraz Technikum Przemysłowo-Pedagogiczne im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie w 1978 roku.
W okresie 1978-1979 pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych w Warszawie. Po zakończeniu pracy w szkole, zajął się prywatną działalnością gospodarczą. Już w 1979 roku założył sieć butików w Śródmieściu Warszawy. W 1983 roku, współpracując z Krzysztofem Sochackim, ustanowił spółkę polonijną Ipaco, która miała swoją siedzibę w Międzyrzecu Podlaskim. Firma ta specjalizowała się w licencyjnej produkcji odzieży markowej oraz montażu komputerów PC, wykorzystując do tego części sprowadzane z Tajwanu, a działalność tę kontynuuje do dziś.
Rok 1989 to początek Grupy Kapitałowej Multico, którą założył. Od 1991 roku jego zainteresowania skupiły się wokół branży medialnej. W latach 90. XX wieku był właścicielem wielu drukarni oraz czasopism, do których należały m.in. „Kurier Lubelski”, „Życie Warszawy” i „Sukces”. Poza tym był udziałowcem w lubelskim Radiu Puls oraz w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych.
Również sektor produktów spożywczych nie był mu obcy. Był właścicielem spółki Krynica Zdrój, znanego producenta wody mineralnej Multivita, którą w 2000 roku sprzedał firmie Maspex, która ostatecznie została przejęta przez Coca-Colę. W swoim portfolio inwestycyjnym miał również takie firmy jak Optimus, Elektrim oraz Ruch.
Od 1998 roku jest aktywny na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, stając się jednym z bardziej znanych inwestorów giełdowych w Polsce. Posiada udziały w Zakładach Azotowych Puławy, co potwierdza jego silną pozycję na rynku finansowym.
Grupa Kapitałowa Multico jest zróżnicowana, obejmując około 40 przedsiębiorstw z różnych branż. Do wybranych podmiotów należą m.in. Mennica Polska (gdzie posiada kontrolny pakiet akcji od 2005 roku), Mennica-Metale Szlachetne, Centrum Nowoczesnych Technologii S.A. (dawniej Energopol-Południe S.A.), Energopol-Warszawa, Feroco (fokusująca się na budowie i modernizacji linii kolejowych), Zakłady Automatyki Polna, Wartico Invest (specjalizujące się w budownictwie mieszkaniowym), a także New Century Arts (branża filmowa) oraz Multico Oficyna Wydawnicza. Ostatnie lata przyniosły mu również inwestycje w sektorze kolejowym, a w jego portfolio znalazła się grupa Newag, która produkuje elektryczne zespoły trakcyjne i lokomotywy, w tym jednostkę Newag Gliwice. Grupa Multico obecnie zatrudnia około 12 tysięcy pracowników.
We wrześniu 2020 roku nabył większościowe udziały w Motorze Lublin. Pełnił także funkcję prezesa Polskiej Rady Biznesu.
Dodatkowo, w 2021 roku zajął 24. miejsce na liście najbogatszych Polaków według magazynu „Forbes”, z majątkiem szacowanym na 1,9 miliarda złotych.
Nagrody i wyróżnienia
Wśród licznych osiągnięć Zbigniewa Jakubasa wyróżniają się znaczące nagrody i zaszczyty, które odzwierciedlają jego osiągnięcia i zasługi w dziedzinie edukacji oraz społecznej.
- Absolwent Roku 2000 – tytuł przyznany przez Politechnikę Częstochowską w 2001 roku,
- Absolwent 60-lecia Politechniki Częstochowskiej, który został uhonorowany w 2009 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2015 roku.
Przypisy
- Piotr Karnaszewski, Filip Kowalik. Lista 100 najbogatszych Polaków 2021. „Forbes”, marzec 2021 r.
- Zbigniew Jakubas zbuduje kolejowe imperium, manageria.gazeta.pl, 23.07.2008 r.
- Multivita w rękach Coca-Coli. „Gazeta Wyborcza”, 02.10.2003 r.
- pg. „Multivita” dla „Maspeksu”. „Dziennik Polski”, 26.07.2002 r.
- Miliarder przejmuje Motor Lublin na lublin.tvp.pl.
- Duże zbrojenia Motoru Lublin. Michał Żewłakow nowym dyrektorem sportowym na sportowefakty.wp.pl.
- Ktoś musi zarządzać tym lasem, pb.pl.
- Absolwent Roku 2000. [on-line]. Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Częstochowskiej, dostęp 20.05.2013 r.
- Absolwent Roku 2008. [on-line]. Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Częstochowskiej, dostęp 20.05.2013 r.
- M.P. z 2015 r. poz. 893.
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Stanisław Arct | Emil Plage | Juliusz Vetter | Michał Arct | Ewa Bojar | Tomasz Gruszecki | Leszek Skiba | Andrzej Klesyk | Marek Kulczycki | Stanisław Kowalczyk (ekonomista)Oceń: Zbigniew Jakubas