Tomasz Zawadzki, ur. 18 grudnia 1956 w Lublinie, jest znanym polskim malarzem oraz profesorem sztuk plastycznych. Jego twórczość artystyczna przyciąga uwagę miłośników sztuki zarówno w kraju, jak i za granicą.
Obecnie Zawadzki pełni funkcję wykładowcy na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi artystami. Jego podejście do nauczania oraz pasja do sztuki inspirują wielu studentów do rozwijania swoich umiejętności malarskich.
Życiorys
Urodzony w rodzinie artystycznej, Tomasz Zawadzki jest synem Saturnina Zawadzkiego i Marii Zawadzkiej. Obecnie mieszka oraz pracuje głównie w Lublinie i Warszawie.
W latach 1976–1981 odbył studia na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Po ukończeniu edukacji, Tomasz Zawadzki podjął pracę na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, gdzie ma zaszczyt kierować Katedrą Malarstwa i Rysunku. W 2010 roku otrzymał prestiżowy tytuł profesora sztuk plastycznych.
W swojej karierze zawodowej pracował również w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Od końca lat 80. XX wieku utrzymuje owocną współpracę z Galerią Labirynt, angażując się w różnorodne projekty wystawiennicze. W swoim twórczym dorobku zajmuje się nie tylko malarstwem, lecz także rysunkiem i fotografią.
Tomasz Zawadzki koncentruje swoje zainteresowania na analizie języka malarskiego oraz odkrywaniu nowych form przekazu artystycznego. Tworzy cykle prac, które stanowią swoisty zapis jego doświadczeń w procesie konstruowania znaku malarskiego. Zorganizował w sumie ponad 50 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 250 wystawach zbiorowych, co stanowi świadectwo jego zaangażowania w życie artystyczne.
Jego prace są reprezentowane w licznych zbiorach instytucjonalnych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wśród prestiżowych miejsc, w których można znaleźć jego twórczość, znajdują się: Museum Modern Art Hünfeld w Niemczech, Gutenberg Museum Mainz w Niemczech, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Muzeum Ziemi Chełmskiej Galeria 72 w Chełmie, Państwowa Galeria Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Studio w Warszawie, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu oraz inne znaczące instytucje jak Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki, Galeria Extravagance w Sosnowcu, Galeria Labirynt w Lublinie, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Przestrzeń dla Sztuki S2 w Warszawie oraz Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ w Sokołowsku.
Odznaczenia i wyróżnienia
Tomasz Zawadzki zdobył wiele prestiżowych nagród oraz wyróżnień w trakcie swojej kariery artystycznej. Oto lista przyznanych mu odznaczeń:
- Nagroda Prezydenta Miasta Lublina w roku 2012,
- Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego w roku 2012,
- Srebrny Krzyż Zasługi, który otrzymał w 2001 roku,
- Wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Współczesnego Bielska Jesień, przyznane zarówno w 2001, jak i w 1997 roku,
- Roczne Stypendium Twórcze Wojewody Lubelskiego z 1990 roku,
- Roczne Stypendium Twórcze Ministerstwa Kultury i Sztuki, które otrzymał w 1988 roku,
- Nagroda Muzeum Okręgowego w Radomiu z 1988 roku,
- Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Radomiu, przyznana w 1985 roku.
Wystawy
Wybrane wystawy indywidualne
Artysta w ciągu swojej kariery miał wiele znaczących wystaw indywidualnych. W 1988 roku odbyła się jego pierwsza wystawa malarska w BWA Galerii Stara w Lublinie. Następnie w 1989 roku, zaprezentował grafiki oraz rysunki w warszawskiej Galerii Grażyny Hase. Kolejne wystawy miały miejsce w latach 1990-1999, obejmując między innymi Galerię Władysława Hasiora w Zakopanem oraz liczne wystawy w Niemczech, takich jak Rombach Scheuer Galerie w Staufen.
W 2000 roku artysta wystawiał swoje prace w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a w kolejnych latach prezentował prace w Galerii Sztuki Współczesnej w Sandomierzu oraz w innych miejscach wystawienniczych. Ostatnie indywidualne wystawy zorganizowano w latach 2019 i 2021, w tym Pomiary bezpośrednie w Przestrzeni Dla Sztuki S2 w Warszawie oraz CIEMNO WSZĘDZIE w Włocławku.
Wybrane wystawy zbiorowe
Oprócz indywidualnych ekspozycji, artysta brał również udział w licznych wystawach zbiorowych. Już w 1980 roku prezentował swoje prace na pokazie Oficyny Wydawniczej Mieczysława Zdanowicza we Wrocławiu. W ciągu lat 80. i 90. uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach artystycznych, takich jak Ogólnopolski Konkurs im. Jana Spychalskiego i Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie.
W latach 2000-2021 brał udział w wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą, takich jak XXV Aukcja Wielkiego Serca w Krakowie i Geological Art Exhibition w Nowym Jorku. Jego prace były prezentowane w różnych galeriach, w tym w Galerii BWA w Lublinie oraz Muzeum Lubelskim, co potwierdza jego niezwykły wkład w rozwój sztuki współczesnej.
Przypisy
- Tomasz Zawadzki [online], tomaszzawadzki.pl [dostęp 29.11.2022 r.]
- Tomasz Zawadzki [online], Culture.pl [dostęp 29.11.2022 r.]
- a b c prof. szt. plast. Tomasz Zawadzki [online], www.umcs.pl [dostęp 29.11.2022 r.]
- a b Tomasz Jan Zawadzki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 29.11.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Daniel de Tramecourt | Romuald Gierasieński | Aleksandra Radwan | Adam Kamieniecki | Czesław Makowski | Alicja Telatycka | Marcin Wójcik (artysta kabaretowy) | Mariusz Maliszewski | Katarzyna Skoniecka | Katarzyna Skolimowska | Zbigniew Kotyłło | Jan Maria Kłoczowski | Wacław Gralewski | Barbara Zbrożyna | Leopold Borkowski | Alina Jackiewicz-Kaczmarek | Jerzy Kornowicz | Władysław Brankiewicz | Robert Markiewicz | Andrzej ChętkoOceń: Tomasz Zawadzki (malarz)