Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza w Lublinie


Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza w Lublinie stanowi wartościowy oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, którego misją jest gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie różnorodnych materiałów związanych z życiem oraz twórczością cenionego poety, a także innych pisarzy związanych z regionem Lubelszczyzny. Ważnym atutem Muzeum jest jego lokalizacja, usytuowane w malowniczej części Starego Miasta w Lublinie.

Placówka została otwarta 9 września 1968 roku, co zbiegło się z 29 rocznicą śmierci Józefa Czechowicza. Począwszy od założenia, przez niemal trzy dekady Muzeum miało swoje siedzibę w historycznym budynku przy ulicy Narutowicza 10. W roku 1999 nastąpiła tymczasowa przeprowadzka do dworku Wincentego Pola, a następnie, 9 września 2002 roku, Muzeum rozpoczęło działalność w nowej lokalizacji, która mieści się w staromiejskiej kamienicy przy ulicy Złotej 3, przekazanej przez zasłużoną dla Lublina rodzinę Riabininów.

Muzeum jest dumne z posiadania licznych rękopisów najwybitniejszych polskich autorów, takich jak Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Julian Tuwim, oraz Konstanty Ildefons Gałczyński. W Muzeum znajduje się także bogata dokumentacja fotograficzna, dotycząca życia literackiego w Lublinie, ogromny zbiór książek liczący około 10 000 woluminów, unikalne czasopisma archiwalne oraz nagrania i pamiątki związane z historią literatury.

Warto wspomnieć, że Muzeum prezentuje dwie stałe wystawy: „Józef Czechowicz 1903–1939” oraz „Historia kamienicy przy Złotej 3”. W początkowym okresie jego istnienia, od 1968 do 1989 roku, założycielem i pierwszym kierownikiem placówki był dr Józef Zięba, natomiast później dowodzenie Oddziałem Literackim przejął prof. dr hab. Aleksander Wójtowicz.

Przypisy

  1. Józef Zięba (ur. 1932). Teatr NN – Brama Grodzka, Leksykon. [dostęp 01.12.2020 r.]

Oceń: Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza w Lublinie

Średnia ocena:5 Liczba ocen:15