Andrzej Kot


Andrzej Kot, który przyszedł na świat 21 listopada 1946 roku w Lublinie, był niezwykle utalentowanym artystą o różnorodnych umiejętnościach.

W swoim bogatym dorobku artystycznym łączył takie dziedziny jak grafika, kaligrafia, zecerstwo, typografia oraz ilustrowanie książek.

Jego pasja i zaangażowanie w sztukę miały znaczący wpływ na jego życie i twórczość, aż do 17 lutego 2015 roku, kiedy to zmarł w rodzinnym Lublinie.

Życiorys

Od 1978 roku Andrzej Kot aktywnie uczestniczył w większości międzynarodowych wydarzeń graficznych, zaczynając swojej drogi od Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie. W 1981 roku jego talent został dostrzeżony i nagrodzony złotym medalem na Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu, które miało miejsce w Malborku. Jego obecność w prasie fachowej zainicjował artykuł Anny Jasińskiej w czasopiśmie „Projekt”, gdzie opublikowano tekst o typografii (nr 5’80 | 138, ss. 36–39).

W Polsce twórczość Kota promowali znani graficy, tacy jak: Jan Młodożeniec, Leon Urbański, Jerzy Jaworowski oraz Janusz Stanny. Na arenie międzynarodowej, wyróżniał się poprzez współpracę z Czesławem Słanią, nadwornym grawerem królestwa Szwecji, z którym Kot korespondował przez długie piętnaście lat. Słania był twórcą wielu znaczków pocztowych oraz banknotów i to właśnie dzięki tej relacji, japoński wydawca pisma „Idea”, poświęconego grafice współczesnej, zainteresował się pracami Kota.

W końcu lat 80. XX wieku, w Japonii, pojawił się pierwszy album z dziełami Andrzeja Kota, co znacząco przyczyniło się do jego międzynarodowego uznania. Kot był również autorem kaligrafii Traktatu moralnego Czesława Miłosza, pod tytułem „Czesławowi Miłoszowi w hołdzie”, który został opublikowany przez Lubelski Oddział Związku Literatów Polskich oraz Związek Polskich Artystów Plastyków w 1981 roku. W 1985 roku ukazały się jego kaligrafie Trenów Jana Kochanowskiego.

W grudniu 1986 roku, książka pt. Prawdziwa cnotka nie boi się kotka, napisana przez Leona Urbańskiego, znacznie podniosła jego profil artystyczny. Książkę tę docenić można dzięki licznej edycji, w której 500 egzemplarzy zostało wydrukowanych na wysokiej jakości papierach „Fabriano” i „Arjomari”. Pomagał w tym projektantek Leon Urbański oraz drukarnia „Kobis”. W ciągu swojej kariery, Andrzej Kot miał ucznia – Jacka Wałdowskiego, który wydał dwa zbiory jego rysunków: „KOT rym & grafika” oraz „Jędrofrachy, kocifrachy, kociofrachy”.

Prace Kota były widoczne w prestiżowych publikacjach takich jak niemiecka „Scriptura”, „Magyar Grafik” oraz w nowojorskim „Upper & LowerCase”. Również kalifornijski „Fried Caligrafic” oraz „Sarmatian Houston” publikowały jego ekslibrisy i rysunki. W 1995 roku, alfabet inicjałowy OT-KOT zaprezentowany przez Kota został umieszczony w monografii autorów Josepha Kiermeiera-Debre i Fritza Franza Vogla, pt. Das Alphabet. Die Bildwelt der Buchstaben von A bis Z.

W 2016 roku serce miłośników sztuki w Lublinie zaintrygował monograficzny album Ot Kot, wydany przez lubelskie wydawnictwo „Tararara – Jarosław Koziara”. Sam twórca miał ciekawe spojrzenie na swoje dzieła, określając je jako „luz-bałagan graficzny bez ograniczeń w połączeniu z tekstem literackim”.

Dzięki swojej twórczości, ekslibrisy Kota stały się tyloma ważne w międzynarodowym świecie sztuki, czego dowodem są specjalne kongresy poświęcone tej tematyce, które odbyły się w Weimarze, Londynie oraz Petersburgu. Dodatkowo, na przestrzeni lat jego prace były prezentowane w wirtualnych galeriach, w tym między 2001 a 2004 na stronie www.RegioPolis.net. Nieprzerwanie, redakcja „Ulicy Wszystkich Świętych” zapewniła mu stałe miejsce na publikację nowych grafik, co trwa od początku 2002 roku.

Na koniec, 27 stycznia 2008 roku, Andrzej Kot został uhonorowany nagrodą Angelusa Lubelskiego w kategorii: Artysta roku 2007, co stanowi ukoronowanie jego osiągnięć artystycznych.


Oceń: Andrzej Kot

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:17