Jan Andrzej Pomorski, urodzony 16 maja 1954 roku w Lublinie, to postać znana w polskim środowisku akademickim jako uznany historyk oraz nauczyciel akademicki.
W swojej karierze zdobył on tytuł profesora nauk humanistycznych, co podkreśla jego znaczącą rolę w badaniach nad historią oraz przekazywaniu wiedzy innym.
Życiorys
Jan Pomorski swoją edukację rozpoczął w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie, gdzie zdobył szereg umiejętności i wiedzy. W 1976 roku ukończył studia z zakresu historii oraz filozofii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Doktoryzował się w 1980 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie napisał pracę, która została później opublikowana jako książka zatytułowana „W poszukiwaniu modelu historii teoretycznej”. Następnie, w 1986 uzyskał stopień doktora habilitowanego na swojej macierzystej uczelni, prezentując rozprawę zatytułowaną „Paradygmat „New economic history”. Studium z teorii rozwoju nauki”. W 1993 roku uhonorowano go tytułem profesora nauk humanistycznych.
Od 1976 roku Jan Pomorski ściśle współpracuje z Instytutem Historii UMCS, a od 1998 roku pełni funkcję profesora zwyczajnego. W 1987 roku objął stanowisko kierownika Zakładu Metodologii Historii. W latach 1999-2004 był prorektorem uniwersytetu ds. ogólnych. Wykładał również na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w latach 90. zarządzał Katedrą Metodologii Historii. Dodatkowo, pracował jako pracownik naukowy w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i przez pewien czas pełnił funkcję rektora tej uczelni. Jan Pomorski również współpracował z Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie.
W jego badaniach naukowych szczególne miejsce zajmują tematy związane z historią historiografii, metodologią historii, filozofią nauki oraz neuronauką. Był przewodniczącym Komisji Metodologii Historii i Dziejów Historiografii Komitetu Nauk Historycznych PAN, a jego członkostwo w tym gremium trwało na kadencję 2020-2023. Ponadto, brał udział w organizacji Kongresu Rektorów Uniwersytetów Europejskich, którego temat brzmiał „Higher Education for United Europe” w 2004 roku. W 2019 roku przewodniczył Komitetowi Organizacyjnemu XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich zatytułowanemu „Wielka zmiana. Historia wobec wyzwań…”. Ponadto, został powołany do Komisji Ewaluacji Nauki MNiSW.
Jan Pomorski jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Był współtwórcą oraz pierwszym przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie. Objął również funkcję prezesa rady Fundacji im. Lesława Pagi, co świadczy o jego zaangażowaniu w promowanie nauki oraz kultury w Polsce.
Odznaczenia
Jan Pomorski może poszczycić się imponującą listą odznaczeń, które świadczą o jego wkładzie w różne dziedziny życia społecznego. Oto wyróżnienia, które otrzymał:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2019 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który został mu przyznany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi, który otrzymał w 2004 roku.
Te odznaczenia podkreślają jego znaczącą rolę i osiągnięcia w polskim społeczeństwie.
Wybrane publikacje
Wśród wybranych publikacji Jana Pomorskiego znajdują się istotne dzieła, które znacząco przyczyniły się do rozwoju wiedzy w dziedzinie historii i metodologii:
- W poszukiwaniu modelu historii teoretycznej, Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej 1984,
- Paradygmat „New economic history”. Studium z teorii rozwoju nauki historycznej, Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej 1985,
- Społeczna funkcja historii a współczesność (red. wspólnie z Zygmuntem Mańkowskim), Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej 1985,
- Profile nauki o książce (red.), Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej 1988,
- Metodologiczne problemy narracji historycznej, Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej 1990,
- Historyk i metodologia, Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej 1991,
- Światopoglądy historiograficzne (red.), Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej 2002,
- Pamięć i polityka historyczna. Doświadczenia Polski i jej sąsiadów (red. wspólnie ze Sławomirem M. Nowinowskim i Rafałem Stobieckim), Łódź: Wydawnictwo Naukowe Ibidem – Instytut Pamięci Narodowej 2008,
- Spoglądając w przeszłość. Studia i szkice metahistoryczne, Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej 2017,
- Homo metahistoricus. Studium sześciu kultur poznających historię, Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej 2019.
Przypisy
- a b c d Curriculum Vitae: Prof. dr hab. Jan Pomorski. academia.edu. [dostęp 05.12.2020 r.]
- Rada Fundacji. paga.org.pl. [dostęp 05.12.2020 r.]
- Komitet Nauk Historycznych PAN. pan.pl, 01.03.2020 r.
- Odznaczenia dla zasłużonych historyków. prezydent.pl, 18.09.2019 r. [dostęp 18.09.2019 r.]
- M.P. z 2019 r. poz. 1087
- M.P. z 2013 r. poz. 233
- M.P. z 2005 r. nr 8, poz. 123
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Lech Pajdowski | Edward Jóźwicki | Wojciech Sady | Kazimierz Szulc (meteorolog) | Bogumiła Szeląg | Marian Harasimiuk | Michał Jabłoński (profesor) | Krzysztof Szwajgier | Grzegorz Jasiński (historyk) | Bronisław Znatowicz | Erazm Majewski | Mariola Chomczyńska-Rubacha | Marek Pawlak (ekonomista) | Tadeusz Cyprian Fopp | Stanisław Berger | Roksana Chowaniec | Wiesław Czyż | Andrzej Abramowicz (archeolog) | Krzysztof Pleśniarowicz | Jan NieszkowskiOceń: Jan Pomorski