UWAGA! Dołącz do nowej grupy Lublin - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Grzegorz Jasiński (historyk)


Grzegorz Marian Jasiński, urodzony 1 maja 1957 roku w Lublinie, jest wybitnym polskim historykiem, któremu przypisuje się znaczący wkład w badania naukowe w dziedzinie historii. Obecnie pełni funkcję profesora nauk humanistycznych, a także jest profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, gdzie zajmuje się dydaktyką i badaniami w Instytucie Historii UWM.

Jego bogaty dorobek naukowy oraz zaangażowanie w działalność akademicką wpływają na kształtowanie się młodego pokolenia historyków oraz rozwój nauki w Polsce.

Życiorys

Grzegorz Jasiński jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał dyplom w 1982 roku. W latach 1980-1982 był aktywnym członkiem rady wydawniczej podziemnego wydawnictwa Krąg, co na pewno miało znaczący wpływ na jego późniejszą działalność. Od 1989 roku pracuje w Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, należąc jednocześnie do Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Dodatkowo, jest jednym ze współzałożycieli stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa Borussia.

Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii uzyskał w 1995 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, prezentując rozprawę zatytułowaną „Problem świadomości ludności mazurskiej w drugiej połowie XIX wieku”. W 2005 roku zyskał stopień doktora habilitowanego, co potwierdza jego zaawansowaną wiedzę oraz znaczące osiągnięcia w dziedzinie badań historycznych.

W dniu 8 lutego 2010 roku Grzegorz Jasiński został powołany przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej na stanowisko naczelnika olsztyńskiej delegatury IPN, zastępując na tym stanowisku Stanisława Achremczyka. Jego zaangażowanie w publiczną historię oraz działalność naukową przyniosły mu uznanie w środowisku akademickim.

Dnia 27 lutego 2017 roku prezydent RP Andrzej Duda nadał mu tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych, co jest dowodem na jego znaczący wkład w badania oraz popularyzację historii.

Wybrane publikacje

W zbiorze pracy autorskie, autorstwa Grzegorza Jasińskiego, znajduje się szereg istotnych publikacji dotyczących historii regionu Mazur, które ukazują bogate tło kulturowe i narodowe tej krainy. Do najważniejszych z nich należą:

  • Mazurzy w drugiej połowie XIX wieku. Kształtowanie się świadomej narodowej, Olsztyn 1994,
  • Historia Mazur. Przyczynek do dziejów krainy i kultury pruskiej, Olsztyn 1995, (wyd. 2, 1998),
  • Kościół ewangelicki na Mazurach w XIX wieku (1817-1914), Olsztyn 2003,
  • Słownik duchownych ewangelickich na Mazurach w XIX wieku (1817-1914), Oficyna Wydawnicza RETMAN, Dąbrówno 2015 (502 ss.),

Dodatkowo, Jasiński jest także autorem prac redakcyjnych, w tym dwóch istotnych dzieł:

  • M. Gerss, O Napoleonie, nieszczęśliwej wojnie, dziejach pruskich i europejskich, wstęp i opracowanie G. Jasiński, Olsztyn: 1997,
  • A. Sapatka, Kronika parafii ewangelickiej w Rynie w Prusach Wschodnich ułożona przez proboszcza ryńskiego… z okazji jubileuszu 300-lecia istnienia tutejszego kościoła (1604-1904), oprac. i wstęp G. Białuński, G. Jasiński, Warszawa–Dąbrówno 2003.

Te prace stanowią cenny zbiór wiedzy o Mazurach i ich historii, przyczyniając się do lepszego zrozumienia kulturowych i historycznych uwarunkowań tego regionu.

Przypisy

  1. Grzegorz Jasiński nowym szefem olsztyńskiego IPN
  2. Prof. Grzegorz Marian Jasiński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 21.04.2017 r.]
  3. M.P. z 2017 r. poz. 392.

Oceń: Grzegorz Jasiński (historyk)

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:12