Erazm Majewski


Erazm Majewski, urodzony 2 czerwca 1858 roku w Lublinie, to postać, której życie i dorobek intelektualny w znaczący sposób wpłynęły na rozwój polskiej nauki. Zmarł 14 listopada 1922 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo w różnych dziedzinach.

Był on nie tylko archeologiem, ale również biologiem, socjologiem, filozofem, ekonomistą, etnografem oraz powieściopisarzem. Jego szeroki zakres zainteresowań badawczych pozwolił mu na łączenie różnych dyscyplin akademickich, czego owocem były liczne publikacje i badania.

Erazm Majewski jest uznawany za pioniera archeologii w Polsce, a jego wkład w ochronę zabytków na polskich ziemiach stanowi fundament dla współczesnych praktyk w tej dziedzinie. Warto podkreślić, że stworzył on coś na wzór „dekalogu” archeologa, co miało na celu wyznaczenie etycznych i praktycznych zasad pracy w tej dziedzinie.

Życiorys

Erazm Majewski był znaczącą postacią w polskiej nauce i kulturze. Jako aktywny członek Towarzystwa Naukowego Warszawskiego oraz Międzynarodowego Instytutu Socjologii, zdobył uznanie również jako korespondent zagranicznego Towarzystwa Antropologicznego. W okresie II Rzeczypospolitej pełnił rolę prezesa Państwowego Grona Konserwatorów Zabytków Przedhistorycznych, a w 1919 roku został mianowany kierownikiem katedry archeologii prehistorycznej na Uniwersytecie Warszawskim.

W dniu 27 września 1908 roku zainicjował powstanie Muzeum Przedhistorycznego, które zostało utworzone z jego własnych zbiorów i mieściło się w gmachu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Jego zainteresowania naukowe rozpoczęły się od przyrodnictwa; napisał m.in. pracę pt. Neuroptera Polonica, która stanowiła pionierski opis owadów żyłkoskrzydłych. Dodatkowo stworzył Słownik nazwisk zoologicznych polskich, w którym uporządkował terminologię przyrodniczą.

Jednakże około 1891 roku Majewski zdefiniował swoje zainteresowania na nowo, kierując się ku etnografii i archeologii. W latach około 1906, pod wpływem rewolucji rosyjskiej, zaczął także badać zagadnienia socjologiczne. Choć kształcił się na Wydziale Przyrodniczym, w zakresie archeologii był głównie samoukiem, bazującym na literaturze, a swoją wiedzę wzbogacał podczas licznych podróży, w trakcie których pozyskiwał zabytki metodą kupna lub wymiany.

Jego badania z zakresu archeologii koncentrowały się na teoretycznych fundamentach oraz metodologii tej dziedziny, szczególnie na epokach prehistorycznych oraz kulturach Słowian. Oprócz tego, Majewski prowadził badania dotyczące filozofii kultury, łącząc prehistorię z antropogenezą i teorią kultury, którą określał jako cywilizację. W celu podnoszenia świadomości archeologicznej w społeczeństwie, publikował szereg prac w periodykach takich jak Wszechświat, Gazeta Polska oraz Wędrowiec.

W 1899 roku z jego inicjatywy powstał rocznik Światowit, skupiający się na archeologii prehistorycznej i słowiańskiej, uważany za czasopismo na europejskim poziomie. Majewski jest również autorem czterotomowego dzieła pt. Naukę o cywilizacji, w skład którego wchodzą:

  • Prolegomena i podstawy do filozofii dziejów i socjologii, 1908,
  • Teoria człowieka i cywilizacji, 1910,
  • Nauka o cywilizacji-kapitał, 1914,
  • Narodziny i rozwój ducha na Ziemi, 1923 (wyd. pośmiertne pod red. prof. M. Massoniusa).

Oprócz tego, napisał dwie powieści fantastycznonaukowe:

  • Doktor Muchołapski, 1890,
  • W otchłaniach czasu, 1896 / Profesor Przedpotopowicz, 1898.

Zmarł w 1922 roku i znalazł miejsce wiecznego spoczynku w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera F/G, rząd 1, miejsce 14, 15, 16). Jego dorobek naukowy i zaangażowanie w rozwój archeologii w Polsce pozostaje nieocenionym wkładem w naszą wiedzę o przeszłości. Majewski był również bratem Stanisława Jana Majewskiego (1860–1944), który działał jako przemysłowiec oraz poseł na Sejm II RP.

Przypisy

  1. ErazmE. Majewski ErazmE., Prolegomena i podstawy do filozofii dziejów i socyologii [online], polona.pl [dostęp 03.11.2018 r.]
  2. ErazmE. Majewski ErazmE., Teorya człowieka i cywilizacyi, wyd. 1911 [online], polona.pl [dostęp 03.11.2018 r.]
  3. ErazmE. Majewski ErazmE., Kapitał : rozbiór podstawowych zjawisk pojęć gospodarczych [online], polona.pl [dostęp 03.11.2018 r.]
  4. ErazmE. Majewski ErazmE., Narodziny i rozwój ducha na ziemi [online], polona.pl [dostęp 03.11.2018 r.]
  5. ErazmE. Majewski ErazmE., Doktór Muchołapski: fantastyczne przygody w świecie owadów przez Erazma Majewskiego ; ozdobione licznemi rys. Juliana Maszyńskiego, wyd. 1892 [online], polona.pl [dostęp 03.11.2018 r.]
  6. ErazmE. Majewski ErazmE., Profesor Przedpotopowicz, wyd. 1905 [online], polona.pl [dostęp 03.11.2018 r.]
  7. Cmentarz Stare Powązki: MAJEWSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 30.09.2015 r.]
  8. Erazm Majewski: Słownik nazwisk zoologicznych i botanicznych polskich: zawierający ludowe oraz naukowe nazwy i synonimy polskie, używane dla zwierząt i roślin od XV-go wieku aż do chwili obecnej, Warszawa: Nakładem Autora; Skład Główny w Warszawie w księgarni E. Wendego i S-ki, 1894.

Oceń: Erazm Majewski

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:5