Sławinek


Sławinek to malownicza dzielnica zlokalizowana w północno-zachodniej części Lublina, miasta o bogatej historii i unikalnym charakterze.

W tej urokliwej okolicy można znaleźć wiele interesujących miejsc, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Historia

Sławinek, który jest znaną miejscowością, został wydzielony w XVIII wieku z majątku zwanego Sławina, który należał do wpływowej rodziny Firlejów, pochodzącej z Dąbrowicy. W miejscu tym znajdował się mały folwark oraz dworek, które stanowiły centrum lokalnego życia. W drugiej połowie XVIII wieku Sławinek przeszedł w ręce Jana Nepomucena Kościuszki, starosty krzemienieckiego oraz stryja znanego Tadeusza Kościuszki. Tadeusz, będąc blisko związanym z tym miejscem, odwiedzał je wielokrotnie i samodzielnie projektował otaczające dworek ogrody, które dodawały uroku tej malowniczej okolicy.

Kolejnym właścicielem Sławinka był Paweł Wagner, który postanowił wprowadzić innowację w postaci kąpieliska publicznego. Miejsce to zyskało sławę dzięki wód znanych z właściwości leczniczych, zasilanych przez kilka źródełek, które można było znaleźć w obrębie dzisiejszego Ogrodu Botanicznego. Uzdrowisko cieszyło się dużą popularnością, a jego mieszkańcom udostępniono transport konnymi omnibusami do Lublina.

Niestety, historia tego miejsca nie była tak pomyślna, ponieważ uzdrowisko upadło w wyniku zniszczeń wojennych podczas I wojny światowej oraz konkurencji ze strony Nałęczowa, który stał się bardziej popularny wśród kuracjuszy. Dodatkowo, w wyniku budowy instalacji wodnych w latach 60. XX wieku, wszystkie źródła wyschły, co znacząco wpłynęło na dalszy rozwój regionu. Obecnie, Ogród Botaniczny oraz większa część skansenu znajdują się w obrębie Sławina, co stanowi nowy rozdział w historii tego miejsca.

Geografia

W Sławinku mieszkańcy zauważają istnienie dwóch charakterystycznych gór. Pierwsza z nich znajduje się bliżej centrum, natomiast druga ulokowana jest w dalszej części dzielnicy.

Przez tą malowniczą okolicę przepływa rzeka Czechówka, która dodaje uroku temu miejscu. W Sławinku przeważa zabudowa wolnostojąca, z większą częścią budynków sięgających 4-5 pięter.

Administracja

Granice administracyjne Sławinka są wyznaczone na podstawie statutu, który został uchwalony 19 lutego 2009 roku. W skład jego terytoriów wchodzą: od północy Czechówka oraz aleja „Solidarności”, od wschodu al. Sikorskiego oraz al. Kraśnicka, z kolei na południu granicę wyznacza ul. Nałęczowska, a na zachodzie to również ul. Nałęczowska w kierunku Czechówki.

Powierzchnia tej dzielnicy wynosi 1,80 km². Zgodnie z danymi na dzień 30 czerwca 2018 roku, w Sławinku zarejestrowane były 7036 osób na pobyt stały.

Przypisy

  1. Wyszukiwanie. eteryt.stat.gov.pl. [dostęp 30.06.2022 r.]
  2. a b Mieszkańcy wg dzielnic. Stan na dzień 30.06.2018 r.. BIP Urząd Miasta Lublin. [dostęp 12.08.2018 r.]
  3. Sławinek [online], lublin.eu [dostęp 19.10.2016 r.]
  4. Projekt uchwały Rady Miasta w sprawie podziału obszaru miasta Lublin na sektory w celu zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości [online], bip.lublin.eu, 27.08.2012 r. [dostęp 20.08.2016 r.]
  5. Dz.U. 1958 nr 69 poz. 340

Oceń: Sławinek

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:21