Ulica Józefa Franczaka „Lalka” to istotna arteria komunikacyjna w Lublinie, charakteryzująca się długością 2000 metrów. Przebiega ona na granicy dwóch dzielnic: Kośminek oraz Felin, a jej kontynuacją jest ulica Piasecka w Świdniku.
Ulica została nazwana na cześć Józefa Franczaka, który był znany pod pseudonimem „Lalek”. Był on wachmistrzem Wojska Polskiego oraz uczestnikiem kampanii wrześniowej. Uznawany jest za ostatniego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, co nadaje tej ulicy wyjątkowe znaczenie w lokalnej historii.
Przebieg
Ulica Józefa Franczaka, znana również jako „Lalka”, rozciąga się na południowy wschód, zaczynając swój bieg od Ronda Janusza Krupskiego. W tym miejscu następuje zbieżność z ulicą Dekutowskiego oraz Męczenników Majdanka.
Z lewej strony ulicy znajduje się Park Naukowo-Technologiczny, a sama trasa kontynuuje, mijając głównie obszary magazynowe oraz pola. Na trasie tej w lewo wprowadza ulica Doświadczalna, która prowadzi do osiedla Felin oraz do zajezdni trolejbusowej. W tym rejonie kończy swoje istnienie trakcja trolejbusowa oraz oświetlenie uliczne.
Po przejechaniu skrzyżowania, ulica ogranicza się do jednego pasa ruchu. Wzdłuż niej pojawiają się bloki mieszkalne, a także inne obiekty. Na trasie tej napotykamy skrzyżowania z ul. Kazimierza IV Jagiellończyka oraz ul. Generała Stanisława Skalskiego. Ponadto, do ulicy dołącza ulica Królowej Bony, zmierzająca w stronę nowo powstającego Osiedla Europejskiego.
W dalszej części, z prawej strony do ulicy wkracza ulica Bukowa, usytuowana w Kalinówce. W tym właśnie punkcie zauważamy administracyjną granicę miasta. Po tym etapie, ulica kontynuuje swój bieg jako Piasecka.
Obiekty
Na ulicy Józefa Franczaka „Lalka” w Lublinie znajdują się różnorodne obiekty, które przyczyniają się do aktywności ekonomicznej oraz kulturalnej tego regionu. Wśród nich można wymienić:
- Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny,
- Eurocash Serwis,
- TNT Express – Lublin,
- Park naukowo-technologiczny,
- ROHLIG SUUS Logistics S.A. Oddział Lublin,
- FedEx Express Polska,
- Zajazd Hajduk,
- Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego Filia nr 36.
Komunikacja miejska
Na ulicy Józefa Franczaka „Lalka” w Lublinie można korzystać z komunikacji miejskiej, której elementy zostały starannie zorganizowane, aby ułatwić mieszkańcom i turystom przemieszczanie się.
W obrębie tej ulicy funkcjonują autobusy na liniach nr 21, 23, 35, oraz 47. Oprócz autobusów, kursują również trolejbusy na liniach nr 156, 157, 158 i 161. Obecność tych zmotoryzowanych środków transportu znacząco zwiększa dostępność różnych dzielnic Lublina.
Wzdłuż ulicy znajdują się aż trzy przystanki autobusowe, co czyni ją wygodnym miejscem podróży dla osób korzystających z komunikacji publicznej. Ponadto, na odcinku od ronda J. Krupskiego do ul. Doświadczalnej zainstalowano trolejbusową trasę, co umożliwia bezproblemowe przejazdy.
Kontrowersje
W dniu 1 marca 2021 roku miały miejsce kontrowersyjne wydarzenia dotyczące ulicy Józefa Franczaka, znanego również jako „Lalek”. Młodzieżówka partii Razem, pod nazwą Młodzi Razem, złożyła petycję do Rady Miasta Lublin, w której domagała się zmiany nazwy tej ulicy.
W uzasadnieniu swojej prośby, przedstawiciele Młodych Razem powołali się na antysemickie zbrodnie, które, jak twierdzili, miały być autorstwa Józefa Franczaka, opisane w pracy Sławomira Poleszaka. Sugerując nową patronkę ulicy, zaprezentowali propozycję, aby to Anna Langfus, żydowska poetka z Lublina, została nową reprezentantką tej arterii.
Przypisy
- Młodzi przedstawiciele lubelskiej lewicy chcą zmiany nazwy ulicy Józefa Franczaka “Lalka” [online], Lublin112.pl - Wiadomości z Lublina i regionu. [dostęp 26.06.2023 r.]
- DziennikD. Wschodni DziennikD., Ostatni „wyklęty” bez swojej ulicy? Młodzieżówka partii Razem nie chce upamiętniać Józefa Franczaka [online], Dziennik Wschodni. [dostęp 26.06.2023 r.]
- Wyborcza.pl [online], lublin.wyborcza.pl. [dostęp 26.06.2023 r.]
- SławomirS. Poleszak SławomirS., Czy okupacyjna przeszłość sierż. Józefa Franczaka „Lalusia” miała wpływ na powojenne losy „ostatniego zbrojnego”?, „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” (16), 2020, s. 233–277, DOI: 10.32927/ZZSiM.683. [dostęp 26.06.2023 r.]
- UCHWAŁA NR 981/XXXIX/2014 RADY MIASTA LUBLIN. DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO. 13.03.2014 r. [dostęp 25.08.2019 r.]
- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Sp.z.o.o.. [dostęp 16.08.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Józefa Poniatowskiego w Lublinie | Ulica Koncertowa w Lublinie | Ulica Lubartowska w Lublinie | Ulica Lubelskiego Lipca 80 w Lublinie | Ulica Nałkowskich w Lublinie | Ulica Poligonowa w Lublinie | Ulica Północna w Lublinie | Ulica Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Lublinie | Ulica Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie | Plac Bychawski w Lublinie | Aleje Racławickie w Lublinie | Ulica Hieronima Dekutowskiego w Lublinie | Aleja Władysława Sikorskiego w Lublinie | Aleja Unii Lubelskiej w Lublinie | Ulica Głuska w Lublinie | Ulica Głęboka w Lublinie | Słomiany Rynek | Aleja Kompozytorów Polskich w Lublinie | Ulica Filaretów w Lublinie | Ulica Feliksa Strojnowskiego w LublinieOceń: Ulica Józefa Franczaka „Lalka” w Lublinie