Andrzej Kolasa


Andrzej Kolasa to wybitna postać w świecie nauki i edukacji. Urodził się w 1948 roku w Lublinie i obecnie pełni funkcję profesora na Politechnice Warszawskiej. Na co dzień związany jest z PW, gdzie także działa jako dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji.

W swojej karierze akademickiej Andrzej Kolasa zyskał uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego doświadczenie obejmuje również delegowane obowiązki rektora w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie, gdzie wnosi znaczący wkład w rozwój edukacji wyższej.

Życiorys

Andrzej Kolasa jest uznawanym specjalistą w dziedzinie inżynierii mechanicznej oraz technologii spawalniczych. Ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej w 1973 roku.

W 1981 roku obronił swoją pracę doktorską, która nosiła tytuł „Budowa spawarki o podwyższonej częstotliwości prądu i badania jej własności technologicznych przy spawaniu aluminium i jego stopów metodą TIG”. W 1992 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy dotyczącej „Właściwości dynamicznych źródeł energii elektrycznej do spawania łukowego oraz kryteriów ich oceny”. Natomiast w 2015 roku zdobył tytuł naukowy profesora.

W swojej karierze zawodowej, w 1996 roku został mianowany dyrektorem Instytutu Technologii Materiałowych Politechniki Warszawskiej. W latach 2002-2008 pełnił funkcję kierownika Zakładu Inżynierii Spajania. Równolegle w 2002 roku objął stanowisko Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie.

W latach 2007-2012 Andrzej Kolasa kierował Konferencją Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych, znaną jako KRePSZ. Jego prace naukowe i projekty inżynieryjne koncentrują się na badaniach dotyczących układów źródło zasilania-łuk spawalniczy, nowoczesnych urządzeniach do spawania oraz automatyzacji procesów spawalniczych, w tym także z zastosowaniem robotów przemysłowych. Kierował także pracami badawczo-rozwojowymi, które były realizowane w ramach projektów celowych Komitetu Badań Naukowych oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Od 2012 do 2016 roku pełnił rolę dziekana Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. W 2007 roku wystartował w wyborach do Senatu z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego w okręgu nr 14, zajmując 6. miejsce na 7 kandydatów.

Stanowiska

Andrzej Kolasa pełnił wiele istotnych funkcji w ciągu swojej kariery zawodowej. Jego doświadczenie obejmowało różnorodne stanowiska, które miały duże znaczenie dla rozwoju technologii i edukacji w Polsce oraz za granicą.

  • W latach 1988–1990 był zastępcą dyrektora Instytutu Technologii Bezwiórowych Politechniki Warszawskiej,
  • Od 1990 do 1994 roku kierował Katedrą Technologii Materiałów na Uniwersytecie w Dar es Salaam w Tanzanii,
  • W latach 1996–2008 sprawował funkcję dyrektora Instytutu Technologii Materiałowych Politechniki Warszawskiej,
  • W latach 2002 do 2008 był kierownikiem Zakładu Inżynierii Spajania na Politechnice Warszawskiej,
  • Od 2002 do 2012 roku pełnił rolę rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie,
  • W latach 2012–2016 był dziekanem Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej.

Członkostwa

Andrzej Kolasa, w ciągu swojej kariery, pełnił wiele istotnych ról i pełnił funkcje w znaczących organizacjach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z jego członkostw:

  • 2007–2012 przewodniczył Konferencji Rektorów Publicznych Wyższych Szkół Zawodowych, a także był członkiem stowarzyszonym Prezydium Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich Szkół Polskich (KRASP),
  • od 2001 zajmuje stanowisko Prezesa Zarządu Polskiej Izby Spawalniczej,
  • w latach 2009–2013 był członkiem Prezydium Sekcji Spawalniczej SIMP,
  • od 2011 roku zasiada w Radzie Naukowej Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach.

Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia

Andrzej Kolasa, wybitny naukowiec i specjalista, ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród oraz odznaczeń, które potwierdzają jego znaczący wkład w rozwój spawalnictwa oraz edukacji w Polsce.

Otrzymał m.in.:

  • brązowy i złoty Krzyż Zasługi,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • srebrną i złotą Odznakę Honorową SIMP,
  • Medal im. S. Olszewskiego – przyznawany za wybitne osiągnięcia dla rozwoju spawalnictwa w Polsce,
  • nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej,
  • nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”,
  • odznaki Honorowe „Zasłużony dla miasta Ciechanów” i „Zasłużony dla miasta Mława”.

Każda z tych nagród i wyróżnień stanowi dowód uznania jego działań oraz wpływu na rozwój nauki i sztuki spawalniczej.

Wybrane publikacje

W niniejszym zestawieniu przedstawione zostały kluczowe osiągnięcia w dziedzinie publikacji autorstwa Andrzeja Kolasy, które znacząco przyczyniły się do rozwoju wiedzy w obszarze mechanizacji oraz ekologii produkcji.

  • Kolasa Andrzej, Cegielski Paweł: „Mechanizacja automatyzacja osprzęt”, 2014, PNP ZASO Elektronik Oneksiak i S-ka Jawna,
  • Kolasa Andrzej: Uszkodzenia i naprawy metalowych części maszyn, 1997, Ofic. Wydaw. PWarsz.,
  • Kolasa Andrzej, Haratym Roman: Ekologiczne wytwarzanie części maszyn, 1997, Ofic. Wydaw. PWarsz.

Przypisy

  1. Serwis PKW – Wybory 2007. [dostęp 21.06.2022 r.]
  2. a b c d Wydział Inżynierii Produkcji, Sylwetka naukowa Andrzeja Kolasy. wip.pw.edu.pl. [dostęp 12.08.2015 r.]
  3. Władze Wydziału Inżynierii Produkcji. wip.pw.edu.pl. [dostęp 12.08.2015 r.]
  4. Baza Wiedzy Politechniki Warszawskiej, Repozytorium PW, Publikacje Andrzej Kolasa. wip.pw.edu.pl. [dostęp 12.08.2015 r.]
  5. Osoby i podmioty odznaczone Odznaką Honorową "Zasłużony dla Mazowsza" – lista. mazovia.pl.
  6. a b c B. Nowicki, M. Trojanowska: Biogramy profesorów, docentów i doktorów habilitowanych. Wydziału Inżynierii Produkcji, dawniej Mechaniczny Technologiczny. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2002 r.

Oceń: Andrzej Kolasa

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:20