Marzena Górecka


Marzena Górecka, która przyszła na świat 26 października 1964 roku w Lublinie, to wybitna postać w dziedzinie filologii germańskiej. W swoich badaniach koncentruje się na literaturoznawstwie niemieckim, co czyni ją specjalistką w tym obszarze. Uzyskała tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych, co stanowi dowód jej wiedzy i zaangażowania w rozwijanie tej dziedziny.

Obecnie Marzena Górecka pełni funkcję profesora nadzwyczajnego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, gdzie ma znaczący wpływ na kształcenie i rozwój studentów interesujących się językiem i literaturą niemiecką.

Życiorys

W 1995 roku Marzena Górecka osiągnęła znaczący sukces, kończąc studia na trzech kierunkach, którymi były: filologia germańska, literatura włoska oraz historia Kościoła. Uczelnią, na której zdobyła wykształcenie, był Uniwersytet w Zurychu. Cztery lata później, w 1999 roku, uzyskała tam również stopień naukowy doktora nauk humanistycznych, broniąc rozprawy pod tytułem Das Bild Mariens in der deutschen Mystik des Mittelalters, specjalizując się w literaturoznawstwie germańskim. Od tego momentu pracuje w Instytucie Filologii Germańskiej KUL.

W 2007 roku, na podstawie swojego dorobku naukowego oraz monografii Tendenzen der Innerlichkeit in der Deutschschweizer Literatur der Zwischenkriegszeit, uzyskała stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie literaturoznawstwo, ze szczególnym uwzględnieniem literatury niemieckiej. Wyróżnia się jako profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL.

Marzena Górecka swoją karierę akademicką łączyła z nauczaniem, pełniąc rolę wykładowcy w Instytucie Filologiczno-Pedagogicznym Politechniki Radomskiej, noszącej imię Kazimierza Pułaskiego. W KUL miała okazję pełnić funkcję dyrektora Instytutu Filologii Germańskiej, a także prodziekana Wydziału Nauk Humanistycznych.

Jej znaczenie w środowisku akademickim dostrzegane jest również w kontekście jej nominacji do Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, co miało miejsce 25 maja 2022 roku.

Przypisy

  1. Prof. Marzena Górecka i prof. Mieczysław Ryba w składzie Rady NPRH [online], www.kul.pl [dostęp 26.05.2022 r.]
  2. Encyklopedia 100-lecia KUL. Tom 1, wyd. KUL, Lublin 2018.
  3. a b c SWG "Language Bridges" within the RFO "Change on Borders": Realizatorzy projektu. kul.pl. [dostęp 30.05.2018 r.]
  4. Górecka, Marzena (1964-). bn.org.pl. [dostęp 18.05.2018 r.]
  5. a b Dr hab. Marzena Górecka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 18.05.2018 r.]

Oceń: Marzena Górecka

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:17