Lucjusz Kupferwasser


Lucjusz Apolinary Kupferwasser to postać wyjątkowa, której życie i działalność miały znaczący wpływ na polskie środowisko emigracyjne w Stanach Zjednoczonych. Urodził się 11 lutego 1888 roku, a jego śmierć nastąpiła w 1983 roku.

Był on nie tylko aktywistą społecznym, ale również jednym z założycieli Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, co świadczy o jego zaangażowaniu w promowanie polskiego dziedzictwa kulturowego i historii wśród Polonii. Jego prace i inicjatywy miały na celu zachowanie pamięci o wielkich postaciach polskiej historii oraz wspieranie kultury i tożsamości narodowej wśród przebywających za oceanem rodaków.

Biografia

Lucjusz Kupferwasser przyszedł na świat 11 lutego 1888 roku w Lublinie, jako syn Antoniego oraz Zofii z Tuszowskich. Już w młodości, bo w 1905 roku, zaangażował się w strajk szkolny, co skutkowało jego relegowaniem ze szkoły. W wieku osiemnastu lat podjął pracę jako pomocnik maszynisty w kolejach w Kowlu. Zagrożony wcieleniem do rosyjskiego wojska, w 1910 roku postanowił emigrować do Stanów Zjednoczonych, gdzie osiedlił się najpierw w Cleveland w Ohio.

W nowym miejscu życia aktywnie włączył się do działalności Związku Narodowego Polskiego oraz Komitetu Obrony Narodowej, gdzie pełnił rolę sekretarza finansowego. W 1917 roku, po przystąpieniu USA do I wojny światowej, zgłosił się jako ochotnik do armii amerykańskiej, gdzie pełnił funkcję mechanika lotniczego. Niestety, podczas służby na froncie zachodnim doświadczył poważnego zatrucia gazami bojowymi. Po wojnie powrócił do Stanów Zjednoczonych, mieszkał w Cleveland, a następnie w Detroit, aby w 1935 roku osiedlić się w Chicago.

W Chicago zainicjował działalność w Lidze Morskiej i Kolonialnej oraz w Radzie Polonii Amerykańskiej. W 1931 roku, za zaangażowanie w KON, został odznaczony przez Marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Legionowym. Po wybuchu II wojny światowej był jednym z głównych inicjatorów powołania Komitetu Narodowego Amerykanów Polskiego Pochodzenia, w którym po 1945 roku piastował urząd dyrektora.

W lipcu 1943 roku uczestniczył w założeniu Instytutu Piłsudskiego, a w październiku 1944 roku został jego członkiem. W 1978 roku otrzymał tytuł Członka Honorowego tego Instytutu. Kupferwasser słynął z działalności filantropijnej, wielokrotnie wspierając instytucję hojnymi darowiznami. W 1957 roku został odznaczony przez premiera Antoniego Pająka Krzyżem Kawalerskim orderu Polonia Restituta. Zmarł w 1983 roku w Chicago.

Przypisy

  1. Pobyt Premiera Antoniego Pająka w Stanach Zjednoczonych. Kolekcje Archiwalne Online Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, 17.09.1957 r. [dostęp 20.12.2014 r.]
  2. a b Życiorys L.A.Kupferwassera autorstwa Wiesława Domaniewskiego, w archiwum Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.
  3. Biogram Lucjusza Kupferwassera na stronie Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

Oceń: Lucjusz Kupferwasser

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:19