Franciszek Modrzewski


Franciszek Modrzewski, urodzony 12 maja 1902 roku w Lublinie, był jedną z istotnych postaci w historii polskiego życia gospodarczego. Jego kariera oraz wpływ na handel zagraniczny w Polsce są godne uwagi.

W ciągu swojego życia, Modrzewski piastował ważne stanowisko jako wiceminister handlu zagranicznego, gdzie zajmował się kluczowymi kwestiami związanymi z międzynarodową wymianą towarów oraz współpracą z innymi krajami.

Poza tym, pełnił funkcję ambasadora PRL w Belgii i Luksemburgu, co świadczy o jego zaangażowaniu w reprezentację Polski na arenie międzynarodowej.

Franciszek Modrzewski zmarł 21 maja 1985 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie znaczący wkład w polską administrację gospodarczą.

Życiorys

Franciszek Modrzewski był synem Jana Ignacego Modrzewskiego, chirurga oraz aktywnego działacza politycznego, który pełnił rolę senatora RP, oraz Jadwigi z Juścińskich. Ukończył maturę w 1921 roku w Lublinie, a następnie przez pół roku studiował w Szkole Morskiej. W 1925 roku uzyskał dyplom ukończenia Wyższej Szkoły Handlowej w Warszawie. W czasie studiów był aktywnym członkiem Korporacji Akademickiej Welecja.

Do roku 1929 pracował m.in. w Łódzkim Banku Handlowym. Przed wybuchem II wojny światowej pełnił szereg ważnych funkcji, w tym delegata Izb Przemysłowo-Handlowych w Hiszpanii oraz Portugalii w latach 1929–1930. Poza tym był prokurentem w Sowpoltorgu (1930–1933), zastępcą dyrektora naczelnego w Polskiej Agencji Eksportu Drewna, a następnie dyrektorem naczelnym firmy Kompania Eksportowa (1938–1940).

W latach 1940–1943 przebywał na emigracji. W czasie II wojny światowej uczestniczył w pracach Zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża w Londynie, gdzie był delegatem PCK na Bliskim Wschodzie. W latach 1944–1947 działał w misjach UNRRA (Administracji Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy) w krajach takich jak Grecja, Francja oraz Polska.

W czasach Polski Ludowej był dyrektorem naczelnym Głównego Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Centralnego Zarządu Żeglugi Śródlądowej. W latach 1957–1968 pełnił funkcję podsekretarza stanu (wiceministra) w Ministerstwie Handlu Zagranicznego. Został również ambasadorem w Belgii i Luksemburgu w okresie 1968–1971.

W okresie międzywojennym Franciszek Modrzewski był członkiem masonerii w jednej z warszawskich lóż Wielkiej Loży Narodowej Polski. Już przed wojną był również członkiem Klubu Demokratycznego w Warszawie, a od 1946 roku należał do Stronnictwa Demokratycznego, w którym zasiadał w Centralnym Komitecie w latach 1965–1969.

W uznaniu jego zasług, odznaczono go m.in. Orderem Sztandaru Pracy I i II klasy oraz belgijskim Orderem Korony I klasy. Był również zasłużonym członkiem Stronnictwa Demokratycznego. Ostatecznie spoczął na cmentarzu w Lublinie.


Oceń: Franciszek Modrzewski

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:21