Stefan Sękowski, urodzony 28 maja 1985 roku w Lublinie, jest postacią rozpoznawalną na polskiej scenie medialnej. To nie tylko dziennikarz, ale również publicysta specjalizujący się w ekonomii i polityce.
W ramach swojej kariery zawodowej, Sękowski zyskał uznanie jako politolog oraz tłumacz. Jego wkład w tę dziedzinę został doceniony przez wielu, co potwierdza jego tytuł doktora nauk ekonomicznych.
Życiorys
Stefan Sękowski to wybitny dziennikarz i naukowiec, który ukończył studia z zakresu politologii na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Jego edukacja kontynuowana była w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UMCS, gdzie zdobył wiedzę w dziedzinie ekonomii i finansów. W 2023 roku obronił pracę doktorską, na którą składała się rozprawa zatytułowana „Właścicielska renta polityczna. Studium teoretyczno-empiryczne”, napisana pod kierunkiem Macieja Bałtowskiego.
Jego debiut na ogólnopolskiej scenie medialnej miał miejsce w 2003 roku, kiedy to publikował teksty na łamach „Opcji na Prawo”. Do 2022 roku jego kariera rozwijała się w ramach thinkzinu „Nowa Konfederacja”, w którym piastował funkcje zastępcy dyrektora oraz kierownika działu Publicystyka. W latach 2011–2016 współpracował z „Gościem Niedzielnym”, a później dołączył do zespołu tygodnika „Do Rzeczy”. Sękowski jest także jednym z prowadzących program Panoramy Tygodnia w Polskim Radiu Lublin, gdzie jego głos jest szeroko słyszalny wśród słuchaczy.
W ciągu swojej kariery publikował artykuły m.in. w takich renomowanych wydaniach jak „Rzeczpospolita”, „Tygodnik Powszechny”, kwartalnik „Więź”, „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Gazeta Polska Codziennie”, „Fronda”, „Arcanach”, „Nowy Obywatel”, „Najwyższy Czas!” oraz „Czas Fantastyki”. Jego pasja pisania zaowocowała również dwiema książkami – „W walce z Wujem Samem. Anarchoindywidualizm w Stanach Zjednoczonych Ameryki w latach 1827–1939” oraz „Żadna zmiana. O niemocy polskiej klasy politycznej po 1989 roku”.
Ponadto Sękowski przetłumaczył na język polski prace znakomitych myślicieli, takich jak Ludwig von Mises („Wspomnienia” oraz „Socjalizm”) i Lysander Spooner („Nie zdrada”). W 2018 roku jego książka „Żadna zmiana” otrzymała nominację do nagrody Economicus „Dziennika Gazety Prawnej” w kategorii najlepszej książki o tematyce ekonomicznej, co spotkało się z licznymi pozytywnymi recenzjami w mediach.
W przeszłości Sękowski był członkiem Federacji Młodych Ruchu Odbudowy Polski, a następnie dołączył do Unii Polityki Realnej, aktywnie działając w pierwszych latach XXI wieku. Od 2004 roku należy do Stowarzyszenia KoLiber, gdzie pełnił różne funkcje, w tym wiceprezesa Zarządu Głównego oraz prezesa Oddziału Lubelskiego.
Publikacje
W dorobku Stefana Sękowskiego znajdują się liczne publikacje książkowe, które ukazują jego zaangażowanie w kwestie społeczne, polityczne oraz ekonomiczne. Oto przegląd jego najważniejszych prac:
- W walce z Wujem Samem. Anarchoindywidualizm w Stanach Zjednoczonych Ameryki 1827–1939, Wydawnictwo 3S Media, Warszawa 2010,
- Żadna zmiana. O niemocy polskiej klasy politycznej po 1989 roku, Wydawnictwo Trzecia Strona, Warszawa 2018,
- Mała degeneracja, Wydawnictwo Nowej Konfederacji, Warszawa 2020,
- Upadła praworządność. Jak ją podnieść, Wydawnictwo Nowej Konfederacji, Warszawa 2021 (wspólnie z Tomaszem Pułrólem).
Stefan Sękowski jest także autorem wielu tłumaczeń, które przybliżają polskim czytelnikom zagraniczne myśli i koncepcje:
- Ludwig von Mises, Wspomnienia, Wydawnictwo Fijorr Publishing, Warszawa 2007 (z niemieckiego, oryg. tytuł „Erinnerungen”),
- Lysander Spooner, Nie zdrada, Instytut Liberalno-Konserwatywny, Lublin 2008 (z angielskiego, oryg. tyt. „No Treason. The Constitution of No Authority”),
- Daniel J. Mitchell, Podatek liniowy – globalna rewolucja, Wydawnictwo Prohibita, Warszawa 2008 (z angielskiego, oryg. tyt. „Flat tax – global revolution”),
- Ludwig von Mises, Socjalizm, Wydawnictwo Arcana, Kraków 2009 (z niemieckiego, oryg. tyt. „Die Gemeinwirtschaft: Untersuchungen über den Sozialismus”).
Przypisy
- Dr Stefan Sękowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 21.11.2024 r.]
- WitoldW. Głowacki WitoldW., Symetryzm i symetryści: „Wyjście awaryjne”, „Nowy Liberalizm” i „Żadna zmiana”. Trzy książki, które pomogą nam uciec z okopów wojny PiS i PO [online], polskatimes.pl, 06.07.2018 r. [dostęp 16.07.2020 r.]
- RafałR. Woś RafałR., Economicus – konkurs na najlepszą książkę ekonomiczno-biznesową [online], gazetaprawna.pl, 04.05.2018 r. [dostęp 16.07.2020 r.]
- MarcinM. Fijołek MarcinM., Zmiana dobra, zła czy... żadna? Coraz ciekawsze debaty poza mainstreamem i rightstreamem [online], wpolityce.pl, 04.05.2018 r. [dostęp 16.07.2020 r.]
- RafałR. Woś RafałR., Nowy głos na prawicy [online], gazetaprawna.pl, 02.02.2018 r. [dostęp 16.07.2020 r.]
- Sękowski, Stefan (1985–) [online], Katalog Biblioteki Narodowej [dostęp 16.07.2020 r.]
- Thinkzine to używany przez Nową Konfederację neologizm powstały z połączenia określeń think tank i magazine.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Zdzisław Podbielski | Paweł Wilkowicz | Marzena Paczuska-Tętnik | Aniela Zagórska | Irena Poznańska | Waldemar Dolecki | Adam Tomanek | Łarisa Rejsner | Dariusz Zaborek | Artur Kaczmarski | Włodzimierz Kleszcz | Leon Sygietyński | Zygmunt Kałużyński | Zbigniew Kamiński (dziennikarz) | Józef Małgorzewski | Magdalena Kicińska | Zofia CzernickaOceń: Stefan Sękowski (dziennikarz)