Henryk Gaertner


Henryk Andrzej Gaertner, który urodził się 23 marca 1922 roku w Lublinie, a zmarł 4 lutego 2020 roku w Krakowie, był wybitnym polskim lekarzem specjalizującym się w hematologii. Jako profesor doktor habilitowany nauk medycznych, zyskał renomę nie tylko w swojej dziedzinie, lecz także w historii i muzyce.

Gaertner był emerytowanym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie dzielił się swoją wiedzą z studentami i współpracownikami. Jego osiągnięcia naukowe oraz dydaktyczne miały znaczący wpływ na rozwój hematologii w Polsce.

Warto również wspomnieć, że był synem prof. Henryka Karola Gaertnera (1892–1935), co świadczy o rodzinnych tradycjach naukowych, które miały duży wpływ na jego karierę i pasje.

Życiorys

Henryk Gaertner przyszedł na świat 23 marca 1922 roku w Lublinie, wychowany w rodzinie o silnych intelektualnych tradycjach. Jego matka, Anna Bachleda Curuś, była polonistką, a ojciec Henryk Karol Gaertner, profesorem filologii polskiej, wykładał wtedy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W swoich wczesnych latach uczył się we Lwowie, gdzie zakończył szkołę podstawową oraz gimnazjum, a następnie kontynuował naukę w Krakowie, do którego rodzina przeniosła się w 1935 roku po utracie ojca. Już od 1927 roku rozwijał swoje umiejętności pianistyczne, które kontynuował przez cały okres do 1939 roku. Z kolei w 1939, po wybuchu II wojny światowej, rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, które jednak szybko przerwał nieoczekiwany wybuch konfliktu zbrojnego.

W dniu 6 listopada 1939 roku, podczas Sonderaktion Krakau, Henryk Gaertner miał szczęście uniknąć aresztowania. W okresie okupacji niemieckiej pracował w Zakopanem w różnych rolach, takich jak sprzedawca, księgowy oraz portier w rodzinnym hotelu. Rok 1942 przyniósł druzgocącą wiadomość – został aresztowany przez Gestapo, jednak dzięki interwencji profesora Rudolfa Weigla, udało mu się odzyskać wolność. Po tym zdarzeniu rozpoczął pracę w instytucie przeciwtyfusowym, gdzie pełnił rolę laboranta i karmiciela wszy. Ponadto, tajnie studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po zakończeniu wojny, Henryk Gaertner dokończył studia lekarskie i w 1951 roku uzyskał dyplom oraz doktorat nauk medycznych pod kierunkiem prof. Juliana Aleksandrowicza, ze specjalizacją w hematologii. W tym samym czasie rozpoczął studia muzykologiczne na uniwersytecie. Jego pasja do muzyki zaowocowała wykorzystywaniem jej w terapii bólu, co czyniło go pionierem w tej dziedzinie. Korzystając z licznych stypendiów zarówno w Czechosłowacji jak i Węgrzech, w latach 1960–1961 miał także okazję poszerzyć swoje kwalifikacje w Stanach Zjednoczonych, Francji oraz Niemczech.

W 1954 roku uzyskał drugostopniową specjalizację z chorób wewnętrznych, a w 1982 roku z hematologii. W 1971 roku zdobył stanowisko ordynatora oddziału chorób wewnętrznych w Szpitalu Miejskim im. Edmunda Biernackiego w Krakowie. W 1975 roku został profesorem nadzwyczajnym, a w 1987 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W 1981 roku jego oddział przeniesiono do Szpitala im. J. Dietla, co wkrótce zaowocowało przekształceniem w 1984 roku, kiedy to wspólnie z dr. Andrzejem Kosiniakiem-Kamyszem stworzył pierwszą w Polsce Katedrę i Klinikę Medycyny Wsi, którą kierował do 1994 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę.

Jako autor licznych monografii oraz podręczników medycznych, specjalizujących się w chorobach wewnętrznych i hematologii, Gaertner był także entuzjastą muzykoterapii. Jego działalność naukowa i społeczna obejmowała przynależność do wielu towarzystw, w tym Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Edukacji Psychosomatycznej oraz Stowarzyszenia Lekarzy Homeopatów. W swojej karierze był również członkiem honorowym takich organizacji jak Haute Académie Internationale de Lutéce, Académie Européenne des Arts oraz Club des Intellectuels Français. Był również inicjatorem oraz przewodniczącym Komisji Historii i Filozofii Medycyny oraz członkiem Komisji Historii Nauk PAU.

Był również honorowym członkiem Zakonu Bonifratrów. Dożył sędziwego wieku, zmarł 4 lutego 2020 roku w Krakowie, a jego ostatni spoczynek znajduje się na cmentarzu Rakowickim (kw. KC). Życie osobiste Gaertnera układało się szczęśliwie – od 1962 roku był żonaty z dr. farm. Ludwiką Kuroś i miał z nią syna, Henryka Ludwika.

Odznaczenia

Henryk Gaertner zdobył szereg prestiżowych odznaczeń, które podkreślają jego wkład w służbę zdrowia oraz działalność na rzecz społeczeństwa.

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2000 roku,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Odznaka honorowa „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”,
  • Złota Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski, otrzymana w 2017 roku,
  • Medal 120-lecia Ruchu Ludowego, również z 2017 roku,
  • Medal Gloria Medicinae,
  • Medal Medicus Magnus.

Przypisy

  1. Zmarł prof. dr hab. med. Henryk Gaertner – wybitny lekarz, naukowiec i humanista [online], krakow.wyborcza.pl, 04.02.2020 r. [dostęp 17.02.2020 r.]
  2. Nekrolog, Gazeta Wyborcza, 13.02.2020 r.
  3. Zmarł prof. dr hab. med. Henryk Gaertner | Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie [online] [dostęp 21.07.2020 r.]
  4. Kraków/ Zmarł prof. Henryk Gaertner, nestor polskiej hematologii i interny [online], Nauka w Polsce [dostęp 17.02.2020 r.]
  5. a b c Henryk Gaertner lwowianin profesor medycyny, historyk, muzyk [online], fronda.pl [dostęp 17.02.2020 r.]
  6. a b c d e f g Jubileusz prof. Henryka Gaertnera [online], cm-uj.krakow.pl [dostęp 17.02.2020 r.]
  7. a b c d e f g h i j k l m n o p Kraków: zmarł prof. Gaertner, nestor polskiej hematologii i interny – Po godzinach [online], rynekzdrowia.pl [dostęp 17.02.2020 r.]
  8. a b c d e Nekrolog, Dziennik Polski, 08.02.2020 r.
  9. a b c d e f g h JanJ. Łazowski, Wywiad z Profesorem Henrykiem Gaertnerem z okazji 90-lecia urodzin, „Sztuka Leczenia”, tom XXIV (1–2), 2012 r., s. 9–14.
  10. Rita Pagacz-Moczarska, Jubileusz profesora Henryka Gaertnera, Alma Mater, miesięcznik UJ, 41/2002 r.
  11. M.P. z 2000 r. nr 11, poz. 225.

Oceń: Henryk Gaertner

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:14