Zofia Pietruska


Zofia Gracjanna Pietruska, znana z domu jako Przełucka, to postać o wyjątkowym znaczeniu w polskiej medycynie. Urodziła się 22 października 1929 roku w Lublinie, a jej bogata kariera zakończyła się 27 marca 2012 roku.

Była polską naukowczynią oraz lekarzem, a także doktor habilitowanym nauk medycznych, co świadczy o jej wysokich kwalifikacjach i wkładzie w rozwój medycyny w Polsce.

Życiorys

Zofia Pietruska to wybitna postać w polskiej medycynie. Swoją edukację rozpoczęła w Zamościu, gdzie ukończyła gimnazjum. Następnie kontynuowała naukę w liceum Akademii Zamojskiej, które stanowiło ważny krok w jej dalszej karierze. W 1954 roku zdobyła tytuł lekarza po ukończeniu studiów na Akademii Medycznej w Lublinie.

W 1955 roku Zofia rozpoczęła pracę w I Klinice Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Białymstoku, gdzie pełniła rolę asystenta. Jej praca naukowa zaowocowała uzyskaniem stopnia doktora nauk medycznych w 1965 roku, na podstawie pracy pt. „Metody oznaczania i wartości prognostyczne properdyny”. W 1981 roku, na podstawie znacznych osiągnięć oraz rozprawy „Dopełniacz i jego składniki w wybranych chorobach z autoagresji”, otrzymała tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych.

Warto podkreślić, że Zofia Pietruska posiadała specjalizację II stopnia z chorób wewnętrznych. W 1980 roku była jedną z współtwórców Kliniki Endokrynologii AMB, a przez wiele lat z powodzeniem zarządzała Zakładem Immunopatologii AMB. Jej badania i działalność zawodowa przyczyniły się do istotnych postępów w dziedzinie medycyny.

Za swoje znaczące osiągnięcia została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”.

Przypisy

  1. Centralny Rejestr Lekarzy RP
  2. Nekrolog na stronie Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku

Oceń: Zofia Pietruska

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:8