Kamienica Rynek 10 w Lublinie


Kamienica Rynek 10, znana w Lublinie jako znaczący zabytek, to trzypiętrowy budynek z piwnicami, który łączy w sobie historię i architekturę. Położona w malowniczym Starym Mieście, budowla ta została wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/496 z dnia 31.03.1971. Usytuowana jest w ciągu zabudowy, stanowczo wyróżniającym się między innymi kamienicami, takimi jak numer 11 oraz kamienica Pod Lwami.

Budynek ten wyróżnia się nie tylko tym, że jest podpiwniczony, ale także tym, że ma aż trzy kondygnacje piwnic. Dodatkowo, od strony podwórza znajdują się dwie oficyny, które zostały zbudowane w XIX wieku. Fasada kamienicy przeszła znaczną metamorfozę dzięki generalnemu remontowi przeprowadzonego w 1954 roku oraz sgraffitom, które wykonały osoby takie jak M. Rostkowska i J. Strzałecki.

Historia

Pierwszy odnotowany dokument dotyczący obecności budynku w tym miejscu jest datowany na 1521 rok. Istnieją wątpliwości co do tego, czy pierwotna konstrukcja była drewniana, czy murowana. Gambala był pierwszym odnotowanym właścicielem, któremu budynek się przysługiwał. Kolejno, aż do roku 1563, posiadłość znajdowała się w rękach rodziny Burbachów. W tym samym roku nowym właścicielem został Katarzyna i Gothard Wonraithowie.

Nie jest pewne, w jaki sposób wielki pożar w Lublinie, który miał miejsce w 1575 roku, wpłynął na stan budynku znajdującego się wówczas w rękach Wincentego Matyasowicza. Po tym wydarzeniu Matyasowicz zdecydował się na przebudowę, w tym wzniesienie muru, który oddzielał jego działkę od sąsiedniej, obecnie znanej jako Rynek 11.

W roku 1669 posiadłość przejęła para Antoni i Anna Naossadyn. Po 1820 roku budynek uległ poważnemu zaniedbaniu, lecz jego ówczesny właściciel, Józef Prószyński, podjął się gruntownego remontu oraz przebudowy. W 1845 roku obiekt zyskał status murowanej kamienicy, a jego konstrukcja obejmowała trzy piętra oraz cztery kondygnacje piwnic. Wówczas zrealizowano także dwie oficyny.

W 1854 roku budynek został wystawiony na licytację i zakupiony przez Jakuba Prószyńskiego. Pod koniec lat 90. XIX wieku nieruchomość przeszła w ręce osób pochodzenia żydowskiego. Po zakończeniu II wojny światowej nieruchomość została zwrócona rodzinom byłych przedwojennych właścicieli.

Literatura

Literatura dotycząca Kamienicy Rynek 10 w Lublinie obejmuje różnorodne źródła, które dostarczają cennych informacji na temat tego historycznego budynku.

  • Autorzy Piotr Kawałko i inni w publikacji „Lublin Przewodnik” zawarli interesujące dane o mieście, w tym historię, atrakcje turystyczne, mapy oraz miejsca noclegowe i gastronomiczne. Wydanie z 2012 roku opublikowane przez Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” zawiera także ważne ciekawostki, a pełne szczegóły znaleźć można na stronie 116 pod numerem ISBN 978-83-7548-115-0,
  • Lubelska Fundacja Odnowy Zabytków Kamienica dostarcza informacji na temat Kamienicy Rynek nr 10, znanej też jako Burbachowska, Krokierowska czy Naborowska, opracowane na podstawie karty ewidencyjnej, która jest przechowywana w WUOZ w Lublinie,
  • Na stronie Teatru NN.pl w leksykonie Lublin, Anna Malik również omawia ten istotny obiekt, dostarczając cennych informacji na temat Rynek 10 w Lublinie.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 28.02.2014 r.]

Oceń: Kamienica Rynek 10 w Lublinie

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:11