Kamienica przy ulicy Archidiakońskiej 3 w Lublinie


Kamienica Archidiakońska 3 to zabytkowa dwupiętrowa budowla, która znajduje się w malowniczym Starym Mieście w Lublinie. Została wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/526 z dnia 06.09.1971, co potwierdza jej cenność oraz znaczenie historyczne. Historia tej kamienicy sięga XVI wieku, gdy została zbudowana, co czyni ją ważnym elementem miejskiego krajobrazu.

Obiekt ulokowany jest w zwartym ciągu zabudowy ulicy Archidiakońskiej, pomiędzy innymi zabytkowymi kamienicami, w tym budowlą mieszczącą się pod numerem 5. Kamienica Archidiakońska 3 wyróżnia się nie tylko architekturą, ale również posiada jedną kondygnację piwnic, co jest typową cechą dla wielu historycznych budowli w tym rejonie.

Historia

Kamienica, która znajduje się przy ulicy Archidiakońskiej 3 w Lublinie, ma bogatą historię sięgającą początków XVI wieku. Po raz pierwszy została wzmiankowana w 1522 roku, kiedy to jej właścicielem był Marcin Sellator (znany również jako Siodlarz), który zrealizował budowę drewnianego domu na działce nabytej od Mikołaja Woysznowskiego.

Rodzina Siodlarzy utrzymywała prawa do tej nieruchomości przez ponad cztery dekady, aż do roku 1564. W 1599 roku część majątku przeszła w ręce lokalnego złotnika, który wykupił udziały od różnych spadkobierców. Wkrótce potem, w 1600 roku, dom przeszedł w posiadanie Łukasza Smażyca, który to dokonał kolejnych zmian w zabudowie, nadając jej częściowo murowany charakter.

W XVII wieku kamienica kilkukrotnie zmieniała właścicieli, a na przełomie tego stulecia i XVIII wieku została przejęta przez domenę dominikanów. Po powstaniu styczniowym, które miało miejsce w 1863 roku, oraz w wyniku ograniczeń narzuconych przez władze rosyjskie, nieruchomość została w 1868 roku przekazana na rzecz Skarbu Królestwa Polskiego.

Rok 1936 przyniósł zmianę, gdy budynek stał się własnością Pedagogium Szkolnego. Po zakończeniu II wojny światowej oraz przejęciu przez Skarb Państwa, od 1947 roku w jego wnętrzach funkcjonował internat Państwowego Liceum Pedagogicznego. W 1971 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków, co podkreśla jej znaczenie historyczne. W najbliższym czasie planowany jest gruntowny remont tej niezwykłej budowli.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 28.02.2014 r.]
  2. Aleksandra Dunajska: Lublin: Kamienice na Starym Mieście wypiękniały za pieniądze z UE. [w:] Kurier Lubelski, 28.09.2012 r.

Oceń: Kamienica przy ulicy Archidiakońskiej 3 w Lublinie

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:9