Kościół i klasztor kapucynów w Lublinie


Kościół i klasztor kapucynów w Lublinie stanowią czwartą fundację tego zgromadzenia w Polsce, powstałą w latach 1726–1733. Inwestycja została zrealizowana dzięki funduszom byłego marszałka wielkiego litewskiego, księcia Pawła Karola Sanguszki oraz jego małżonki, Marianny z Lubomirskich. Budowla, utrzymana w stylu baroku toskańskiego, odznacza się formami charakterystycznymi dla architektury kapucyńskiej.

Pierwotnie kościół posiadał dziewięć ołtarzy, z czego do dnia dzisiejszego zachowały się tylko siedem. Warto zwrócić uwagę, że kościół i klasztor umiejscowione są w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia, naprzeciwko Placu Litewskiego. Ze względu na usytuowanie, jedynym widocznym elementem kościoła jest wysoka fasada, wtopiona w struktury budynków klasztornych.

Warto również dodać, że w dniu 16 września 2013 roku w obrębie klasztoru odsłonięto specjalną tablicę pamiątkową, mającą na celu upamiętnienie ofiar tragicznej katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku. Jest to ważny symbol pamięci lokalnej społeczności, wskazujący na znaczenie tego miejsca w historii Polski.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 27.05.2010 r.]
  2. Lublin: Odsłonięto tablicę ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. rp.pl. [dostęp 22.04.2013 r.]
  3. M. Budziarek, Powstanie konwentu kapucyńskiego w Lublinie: w pierwszej połowie XVIII w., „Studia Theologica Varsaviensia“, 23, 1985, 1, passim.

Oceń: Kościół i klasztor kapucynów w Lublinie

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:5