Henryka Stryczewska


Henryka Danuta Stryczewska, która przyszła na świat 19 stycznia 1952 roku w Lublinie, jest znaną postacią w dziedzinie inżynierii i edukacji akademickiej w Polsce. Jej praca jako nauczycielki akademickiej oraz profesora nauk technicznych przyniosła jej uznanie w środowisku naukowym.

Jako specjalistka w dziedzinie elektrotechniki teoretycznej, prezentuje imponującą wiedzę i doświadczenie w zakresie technologii plazmowych, teorii sygnałów oraz teorii systemów i urządzeń elektroenergetycznych.

W latach 2012–2020 pełniła funkcję dziekana Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej, co dodatkowo podkreśla jej zaangażowanie w rozwój edukacji technicznej w Polsce.

Życiorys

Henryka Stryczewska ukończyła Szkołę Podstawową nr 9 w Lublinie w 1967 roku, a następnie kontynuowała edukację w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie, które zakończyła w 1971 roku. Po ukończeniu liceum rozpoczęła studia na Politechnice Lubelskiej, gdzie w 1976 roku uzyskała tytuł zawodowy magistra inżyniera elektryka, specjalizując się w przetwarzaniu i użytkowaniu energii elektrycznej.

W 1986 roku, na podstawie pracy naukowej dotyczącej analizy pracy magnetycznego potrajacza częstotliwości jako źródła zasilania dla nieliniowego odbiornika, uzyskała stopień naukowy doktora nauk technicznych. W kolejnych latach, w 1999 roku, habilitowała się w Instytucie Elektrotechniki na podstawie rozprawy dotyczącej elektromagnetycznego układu zasilania reaktorów plazmowych. W 2010 roku przyznano jej tytuł profesora nauk technicznych.

Henryka Stryczewska zajmowała różne stanowiska akademickie na Politechnice Lubelskiej, w tym została dyrektorem Instytutu Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii w 2004 roku. Jej zaangażowanie w rozwój uczelni doprowadziło do objęcia funkcji dziekana Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, którą sprawowała od 2012 do 2020 roku.

Jako aktywna członkini Stowarzyszenia Elektryków Polskich, do którego przystąpiła w 1978 roku, pełniła również rolę wiceprezesa Oddziału Lubelskiego SEP ds. Nauki. Poza tym, była profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie, gdzie przyczyniła się do kształcenia przyszłych pokoleń specjalistów w dziedzinie elektrotechniki.

Odznaczenia

Henryka Stryczewska otrzymała szereg prestiżowych wyróżnień za swoją działalność. Wśród nich znalazły się:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2011 roku,
  • Złoty Krzyż Zasługi, otrzymany w 2000 roku,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Przypisy

  1. Władze Oddziału w kadencji 2018–2022. sep.lublin.pl. [dostęp 06.10.2022 r.]
  2. M.P. z 2011 r. nr 111, poz. 1131
  3. M.P. z 2000 r. nr 28, poz. 573

Oceń: Henryka Stryczewska

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:16