Bogdan Adamczyk (fizyk)


Bogdan Adamczyk był wybitnym polskim fizykiem, który przyszedł na świat 4 sierpnia 1930 roku w Lublinie. Zmarł w tym samym mieście 7 października 2011 roku, pozostawiając po sobie znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk fizycznych.

W trakcie swojej kariery akademickiej, Adamczyk zdobył tytuł profesora oraz stopień doktora habilitowanego nauk fizycznych. Pracował na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie przyczynił się do rozwoju zarówno dydaktyki, jak i badań naukowych w swojej dziedzinie.

Życiorys

W 1950 roku Bogdan Adamczyk rozpoczął swoje studia w dziedzinie fizyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, konkretnie na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii. W 1953 roku obronił swoją pracę magisterską, która była przygotowywana pod okiem prof. Stanisława Ziemeckiego, noszącą tytuł „Centra barwne w kryształach NaCl”. Już w trakcie studiów zaangażował się w prace laboratoryjne w laboratorium prowadzonym przez prof. Wacława Staszewskiego. Później dołączył do Zespołu Badawczego, który został stworzony przez prof. Włodzimierza Żuka.

W 1963 roku przedstawił swoją pracę na temat spektrometrii mas, zatytułowaną „Spektrometr mas z polem elektrycznym o częstości radiowej i nieliniowym rozkładzie potencjału”. W efekcie, uzyskał stopień doktora nauk fizycznych oraz objął stanowisko adiunkta. W 1965 roku spędził dziewięć miesięcy na stażu w Instituut voor Atomen Molecuulfysica w Amsterdamie, gdzie prowadził badania dotyczące jonizacji wybranych atomów i molekuł. Jego mentorem w tym okresie był prof. Jacob Kistemaker.

W 1969 roku Adamczyk uzyskał tytuł docenta, a dwa lata później, po przedstawieniu rozprawy dotyczącej „Pomiarów przekrojów czynnych na jonizację pojedynczą i wielokrotną atomów He, Ne i Ar elektronami przy pomocy spektrometru mas z całkowitą transmisją jonów”, osiągnął stopień doktora habilitowanego. W 1972 i 1985 roku ponownie miał okazję przebywać na stażach w Amsterdamie, a w 1978 roku odwiedził USA, gdzie w Pennsylvania State University w Laboratorium Human Performance Research zajmował się badaniem składu powietrza wydychanego przez osoby jąkające się podczas mówienia.

Od 1970 roku Adamczyk pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu, a między 1978 a 1987 roku był dyrektorem Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Był inicjatorem powstania Zakładu Fizyki Stosowanej, gdzie kierował badaniami naukowymi. W 1980 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. W 1990 roku uczelnia powołała go na stanowisko profesora zwyczajnego. Po długiej i owocnej karierze, w 2000 roku przeszedł na emeryturę.

Dorobek naukowy

Bogdan Adamczyk był wybitnym specjalistą w dziedzinie spektrometrii mas, a także pełnił rolę koordynatora w obszarze fizyki w WSK PZL-Świdnik. Pomimo osobistej trudności w wymowie, w lipcu 1957 roku opracował nowatorską metodę „Echo”, która bazowała na zjawisku opóźnionego sprzężenia zwrotnego w mówieniu. Metoda ta znalazła zastosowanie w terapii jąkania, przyczyniając się do stworzenia korektora mowy oraz ogólnopolskiego echo-telefonicznego systemu korekcji mowy. Jego zasługi zostały docenione, co zaowocowało przyznaniem tytułu Polaka Roku w 1964 roku. Badania prowadzone przez Adamczyka miały miejsce w lubelskiej Pracowni Foniatrycznej oraz na koloniach dla dzieci z problemami jąkania.

Publikacje

  • Trening i psychoterapia w metodzie „echo” /1973/;
  • Spektrometria mas i elektromagnetyczna separacja izotopów /1980/ (pod redakcją Włodzimierza Żuka);
  • Technologia elektronowa: III konferencja naukowa, Poznań 22-25 czerwca 1987: streszczenia referatów, komunikaty z komentarzem naukowym Bogdana Adamczyka /1987/;
  • Stymulacja kanałem słuchowym, wzrokowym i dotykowym procesu mówienia jąkających się /1987/ (pod redakcją: Bogdan Adamczyk, Wiesława Kuniszyk-Jóźkowiak, Elżbieta Smołka);
  • Jąkanie: Materiały IX Naukowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Logopedycznego Lublin, 24 i 25 września 1987 r. (pod redakcją Leona Kaczmarka i Bogdana Adamczyka) /1987/;
  • Współczesne trendy w logopedii /1990/ (współautor Zbigniew Tarkowski);
  • Kto jest kim w polskiej logopedii /1996/ (pod redakcją: Bogdan Adamczyk, Wiesława Kuniszyk-Jóźkowiak, Elżbieta Smołka).

Członkostwo

Bogdan Adamczyk, uznawany za autorytet w dziedzinie fizyki, jest również aktywnym uczestnikiem wielu instytucji naukowych. Jego wkład w rozwój nauki oraz działalność w organizacjach zawodowych są szczególnie godne uwagi.

  • członek założyciel Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Próżniowego,
  • członek Lubelskiego Towarzystwa Naukowego,
  • członek European Physical Society,
  • viceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie,
  • viceprzewodniczący oraz przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Logopedycznego,
  • redaktor naczelny rocznika „Logopedia”.

Jego zaangażowanie w różnorodne przedsięwzięcia naukowe odzwierciedla pasję do odkrywania nowych horyzontów w dziedzinie fizyki oraz logopedii.

Odznaczenia

Bogdan Adamczyk, wybitny fizyk, został uhonorowany wieloma odznaczeniami za swoją działalność naukową i społeczną, w tym:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Odznaka „Za Zasługi dla Lubelszczyzny”.

Przypisy

  1. "Metoda "echo" w terapii jąkania" Studio Terapii Jąkania w Lublinie "Psychologopedica". [dostęp 18.02.2016 r.]
  2. Marzena Mieszkowicz "Metoda "echo" - Trening i psychoterapia", Poradnik logopedyczny.
  3. Mieczysław Chęciek "Zmarł prof. dr hab. Bogdan Adamczyk" Terapia Jąkanie.
  4. Nekrolog ś.p. prof. dr hab. Bogdana Adamczyka, Fundacja Rozwoju Społeczno-gospodarczego Frogos, 10.10.2011 r.
  5. Przewodniczący Lubelskiego Oddziału PTF, Polskie Towarzystwo Fizyczne.

Oceń: Bogdan Adamczyk (fizyk)

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:8