Aleja Tysiąclecia w Lublinie to ważna arteria komunikacyjna, której budowa miała miejsce w latach 70. XX wieku. Długość tej infrastruktury wynosi 2,33 km i stanowi kluczowy element lubelskiej Trasy W-Z. Jej położenie wyznacza północną granicę jednej z dzielnic administracyjnych, jaką jest Stare Miasto.
Na szczególnym odcinku, rozpoczynającym się na ron. Dmowskiego i prowadzącym w kierunku zachodnim, aleja ta stanowi również fragment obwodnicy śródmiejskiej. Jej znaczenie w kontekście komunikacji miejskiej jest nie do przecenienia.
Przebieg
Aleja Tysiąclecia w Lublinie zaczyna swoją trasę na skrzyżowaniu z ul. Lubartowską oraz al. Solidarności, gdzie stanowi jej przedłużenie. Koniec alei zlokalizowany jest przy węźle drogowym z ul. Hutniczą, następnie przechodzi ona w al. Wincentego Witosa. W początkowym odcinku, aleja wytycza granicę między dzielnicami Śródmieściem, a Starym Miastem.
Potem jej trasa prowadzi przez dzielnice Kalinowszczyzna oraz Tatary. W obrębie od ul. Lubartowskiej aż do Mełgiewskiej aleja układa się w orientacji wschód-zachód. Następnie, od ul. Mełgiewskiej aż do Grafa, aleja przybiera postać długiego, wyprofilowanego zakrętu, w którego obrębie znajduje się most na Bystrzycy. Dalej, aż do ul. Hutniczej, aleja prowadzi w relacji północ-południe.
Historia
Historia Alei Tysiąclecia w Lublinie jest złożonym i interesującym zagadnieniem, którego początki sięgają lat 70. XX wieku. Zgodnie z informacjami zawartymi w artykule Trasa W-Z (Lublin), powstanie części trasy od al. Warszawskiej do Zamku miało miejsce w 1972 roku. Jest to kluczowy moment w historii jej rozwoju.
Kolejne odcinki realizowane były w latach 1979–1980, obejmując fragment od ronda im. Romana Dmowskiego do ul. Mełgiewskiej, wzbogacone o ważny węzeł komunikacyjny. Następnie w 1983 roku oddano do użytku część trasy od węzła Mełgiewska do węzła Hutnicza, co było istotnym krokiem w kierunku rozwoju infrastruktury miejskiej.
Warto również podkreślić, że w 1997 roku fragment Alei Tysiąclecia, od skrzyżowania z al. Warszawską do skrzyżowania z ul. Lubartowską, uzyskał nową nazwę – „Aleja Solidarności”. Ten symboliczny akt nadania nazwy również świadczy o znaczeniu, jakie miała i ma ta aleja w kontekście historii Lublina.
Infrastruktura
Trasa, o której mowa, jest dwujezdniowa na całej długości, zróżnicowana pod względem liczby pasów – od dwóch do czterech w każdym kierunku. W ciągu ulicy znajdują się trzy kluczowe węzły drogowe, które łączą się z ulicami: Mełgiewską, Grafa oraz Hutniczą. Dodatkowym ułatwieniem dla pieszych jest kładka, usytuowana w pobliżu węzła z ulicą Hutniczą.
Na odcinku rozciągającym się od węzła Grafa w kierunku Zamościa i Chełma, od strony zachodniej, wydzielono drogę serwisową, co zwiększa funkcjonalność całej trasy. Całkowita długość alei Tysiąclecia wynosi 2,33 km i na tym odcinku obowiązuje podwyższona dopuszczalna prędkość do 70 km/h, co sprzyja sprawniejszemu poruszaniu się pojazdów.
W 2016 roku zrealizowano istotną przebudowę fragmentu alei, który rozciąga się od skrzyżowania z ulicą Lubartowską do ronda przy Zamku. Przebudowa ta wprowadziła szereg usprawnień – jeden z pasów został dedykowany autobusom, co jest często nazywane buspasem. W ramach modernizacji powstał także nowy chodnik o szerokości 4,5 m oraz wyjątkowo przestronna droga rowerowa o szerokości 3 m, będąca najszerszą w mieście.
Otoczenie
W pobliżu alei Tysiąclecia znajduje się Zamek Lubelski, natomiast naprzeciwko zlokalizowany jest Dworzec Główny PKS. Obszar wokół jest również domem dla zbory zielonoświątkowego „Oaza”, który można znaleźć w rejonie węzła Mełgiewska, Oaza.
21 maja 2015 roku, Rada Miasta przyjęła uchwałę dotyczącą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu sytuującego się na północ od al. Tysiąclecia, obejmującego teren od skrzyżowania z ul. Lubartowską do ronda przy Zamku. W trakcie prac nad planem rozważano różne koncepcje, w tym między innymi obniżenie poziomu alei Tysiąclecia oraz utworzenie płaskiej przestrzeni dla pieszych, co pozwoliłoby na połączenie oddzielonych od siebie terenów.
W planach istniała także myśl o usunięciu pasa alei z lokalizacji, gdzie miała miejsce tory w zburzonej Wielkiej Synagodze Maharszala. Jednak w 2022 roku prezydent miasta zasugerował wprowadzenie pewnych zmian w tej koncepcji. Jego rzeczniczka podkreśliła, że zmiany te mają na celu „rozwój komfortowych przestrzeni dla mieszkańców oraz wzmocnienie funkcji kulturowej”. Przewidziano również, że aleja Tysiąclecia mogłaby być przeniesiona do tunelu, co zmieniłoby istniejący układ komunikacyjny w rejonie.
Przypisy
- DominikD. Smaga, Al. Tysiąclecia w Lublinie do tunelu? [online], Dziennik Wschodni, 22.05.2022 r. [dostęp 16.06.2022 r.]
- Na Tysiąclecia szykują się zmiany. Powstanie m.in. bupas [online], kurierlubelski.pl, 16.06.2016 r. [dostęp 17.06.2016 r.]
- Remont al. Tysiąclecia przedłuża się. Jest nowa organizacja ruchu (ZDJĘCIA) – Kurierlubelski.pl [online], www.kurierlubelski.pl [dostęp 29.03.2018 r.]
- Uchwała nr 180/VII/2015 Rady Miasta Lublin z dnia 21 maja 2015 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin w rejonie ulic: Podzamcze, Aleja Tysiąclecia, Lubartowska, Ruska [online], bip.lublin.eu, 28.05.2015 r. [dostęp 17.06.2016 r.]
- Sesja nr XLIX z dnia 22.05.1997 r. / II kadencja Rady Miasta Lublin (1994-1998) / Uchwały RM Lublin / Sesje Rady Miasta Lublin / Rada Miasta Lublin – VII kadencja (2014-2018) / B... [online], bip.lublin.eu [dostęp 29.03.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Aleja Warszawska w Lublinie | Aleja Władysława Andersa w Lublinie | Aleje Zygmuntowskie w Lublinie | Rondo Honorowych Krwiodawców w Lublinie | Rondo im. Eugeniusza Kasprzaka | Plac Litewski w Lublinie | Rondo Porucznika Mariana Mokrskiego w Lublinie | Ulica Abramowicka w Lublinie | Ulica Antoniny Grygowej w Lublinie | Ulica Armii Krajowej w Lublinie | Aleja Spółdzielczości Pracy w Lublinie | Aleja Solidarności w Lublinie | Aleja Kraśnicka w Lublinie | Droga Męczenników Majdanka w Lublinie | Aleja Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie | Aleja Józefa Piłsudskiego w Lublinie | Ulica Chemiczna w Lublinie | Ulica Bohaterów Września w Lublinie | Plac Zamkowy w Lublinie | Ulica Archidiakońska w LublinieOceń: Aleja Tysiąclecia w Lublinie