Kościół św. Antoniego Padewskiego w Lublinie


Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie to niezwykle istotny элемент życia religijnego w tym mieście. Jest to parafialny kościół wyznania rzymskokatolickiego, który służy wiernym w dzielnicy, która jest znana z bogatej historii.

Świątynia znajduje się na terenie dzielnicy Ponikwoda, jak i Kalinowszczyzna, co czyni ją centralnym punktem dla mieszkańców tych obszarów.

W kolejnych częściach artykułu przyjrzymy się bliżej historii kościoła, jego architekturze oraz roli, jaką odgrywa on w życiu lokalnej społeczności.

Historia kościoła

Budowa kościoła św. Antoniego Padewskiego w Lublinie rozpoczęła się od uzyskania pozwolenia na budowę 20 stycznia 1986 roku. Na pierwszego proboszcza oraz budowniczego tego miejsca wyznaczono ks. Stanisława Róga. Projekt architektoniczny kościoła oraz towarzyszącego mu kompleksu duszpasterskiego został opracowany przez zespół lokalnych inżynierów, w tym: Antoniego Hermana odpowiedzialnego za architekturę, Jana Wacko zajmującego się konstrukcją, Feliksa Dragana pracującego nad instalacjami wodno-kanalizacyjnymi oraz Henryka Burdzanowskiego, który projektował instalacje elektryczne. Budową kierował inż. Tadeusz Lipski.

30 października tego samego roku do parafii przybyła tymczasowa kaplica, podarowana przez ks. Józefa Kozłowicza z parafii w Poniatowej. Nadzór nad jej montażem sprawował Bolesław Sobiecha. Przełomowym momentem było ustanowienie 29 listopada 1986 roku patrona kościoła – św. Antoniego Padewskiego.

W dniu 8 grudnia 1986 roku odprawiono pierwszą mszę świętą, a zaledwie kilka dni później, 14 grudnia, bp. Bolesław Pylak, w towarzystwie 30 kapłanów, odprawił Mszę i poświęcił plac pod budowę, krzyż oraz kaplicę. W kolejnych latach, 1987, rozpoczęto budowę domu katechetycznego i plebanii, a 9 września 1988 roku przystąpiono do wykopów pod fundamenty kościoła.

10 czerwca 1990 roku bp. Bolesław Pylak wmurował kamień węgielny, a 13 czerwca 1992 roku dokonał poświęcenia świątyni, odprawiając pierwszą mszę świętą w jej wnętrzu. Uroczystość konsekrowania kościoła miała miejsce 29 października 2000 roku, kiedy to bp Józef Życiński dokonał tego aktu.

Przed kościołem, w 1995 roku, ustawiono figurę Matki Bożej Fatimskiej, która została ufundowana przez Kółka Różańcowe, symbolizując w ten sposób dziękczynienie parafian za powstanie nowej świątyni.

Wyposażenie

W dniu 14 lipca 1986 roku Grażyna Karolewicz ofiarowała do nowo budującego się kościoła obraz przedstawiający Jezusa Miłosiernego.

W roku 1995 niemiecka parafia z Holfeld postanowiła wesprzeć wyposażenie świątyni, przekazując 26-głosowe organy piszczałkowe. Instrument ten został złożony i dostrojony przez organmistrza z Bielska-Białej, Jerzego Kuklę, a jego uroczystego poświęcenia dokonał abp Bolesław Pylak w dniu 13 czerwca 1985 roku.

W skład kompleksu kościelnego wchodzi nawa główna, dzwonnica oraz kaplica tygodniowa pod wezwaniem Matki Bożej, Świętych i Błogosławionych Polskich. Dodatkowo znajduje się tu dom katechetyczny imienia księdza Stanisława Roga, w którego skład wchodzi plebania oraz przylegający plac.

Przypisy

  1. Kościół [online], antoni.lublin.pl [dostęp 02.09.2020 r.]

Oceń: Kościół św. Antoniego Padewskiego w Lublinie

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:13