UWAGA! Dołącz do nowej grupy Lublin - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Józefat Barszczewski


Józefat Barszczewski był istotną postacią w historii Polski, której życie trwało krótko, ale pozostawiło znaczący ślad. Urodził się 22 listopada 1836 roku w Lublinie, a jego życie zakończyło się tragicznie 3 lutego 1863 roku.

Najbardziej znany jest jako dowódca oddziału w powstaniu styczniowym, gdzie jego działania miały na celu walkę o niepodległość kraju. Choć jego kariera była krótka, pełna determinacji i zaangażowania, pozostaje on symbolem heroizmu w dążeniu do wolności.

Życiorys

Józefat Barszczewski przyszedł na świat jako syn Mateusza, który zajmował się przedsiębiorczością w branży budowlanej, oraz Marianny z Rogulskich. Od młodych lat kształcił się w Lublinie, gdzie ukończył szkołę średnią. Po zdobyciu wykształcenia podjął pracę jako protokolant sądowy, co miało wpływ na jego dalsze losy zawodowe. W trakcie powstania styczniowego pełnił funkcję setnika oraz dowódcy oddziału.

W nocy z 22 na 23 stycznia wziął udział w ataku na rosyjskie koszary w Lubartowie, prowadząc swój oddział. Niestety, akcja zakończyła się niepowodzeniem, a Józefat odniósł niewielkie rany. Po nieudanym ataku udał się w stronę Lublina, jednak na jego nieszczęście wkrótce został schwytany przez rosyjskie władze. Ostatecznie, 3 lutego, został rozstrzelany, co stanowi tragiczny przełom w jego życiu.

Ciało Józefata Barszczewskiego zostało ekshumowane w 1916 roku z zasypanych rowów znajdujących się za koszarami świętokrzyskimi, które obecnie są siedzibą KUL. Po ekshumacji, prochy przeniesiono na cmentarz przy ul. Lipowej, gdzie spoczął w zbiorowej mogile powstańców. Ustawiono tam krzyż, który został wykonany z dubeltówki należącej do Kazimierza Bogdanowicza. Krzyż ten przetrwał w takiej formie jeszcze przez lata 30. XX wieku.

W mogile tej znajdują się również prochy innych powstańców, w tym:

  • Tadeusza Błońskiego,
  • Kazimierza Bogdanowicza,
  • Leona Frankowskiego,
  • Jana Kochańskiego,
  • Józefa Meskuła.

Z biegiem czasu jedna z ulic w Lublinie zyskała imię Józefata Barszczewskiego, co stanowi hołd dla jego patriotycznej postawy i poświęcenia dla narodowej sprawy.

Przypisy

  1. Gzella, Alojzy Leszek: Pamiętajmy o bohaterach powstania styczniowego. Lublin: 2003 r. ISBN 83-918039-0-2.
  2. nieobecni.com.pl. [w:] Cmentarz Lublin – Cmentarz ul. Lipowa [on-line]. www.nieobecni.com.pl. [dostęp 08.01.2012 r.]

Oceń: Józefat Barszczewski

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:7