Jarosław Roman Zygmunt, urodzony 28 sierpnia 1961 roku w Lublinie, jest doświadczonym oficerem Marynarki Wojennej w stopniu kontradmirała. Posiada tytuł magistra inżyniera specjalizującego się w nawigacji oraz jest dyplomowanym oficerem pokładowym okrętów rakietowych. Jego kariera wojskowa obejmowała szereg istotnych ról i odpowiedzialności, w tym funkcję dowódcy dywizjonów okrętów rakietowych w latach 1999-2003.
Po zakończeniu tej roli, Zygmunt pełnił funkcję komendanta Portu Wojennego Gdynia oraz szefa Centrum Wsparcia Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. W 2009 roku objął stanowisko zastępcy szefa Sztabu Marynarki Wojennej, co wskazuje na jego rosnące znaczenie w strukturze dowodzenia. Od 1 kwietnia 2014 roku był dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Jarosław Zygmunt został odznaczony wieloma medalami i wyróżnieniami, w tym zaszczytnym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co potwierdza jego wyjątkowy wkład w bezpieczeństwo i obronność kraju.
Wykształcenie
Jarosław Roman Zygmunt przyszedł na świat 28 sierpnia 1961 roku w Lublinie, gdzie ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej.
Wieloletnie kształcenie w zakresie nawigacji i uzbrojenia okrętowego rozpoczął w 1979 roku, gdy podjął studia na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. W ciągu pięciu lat intensywnych studiów, w 1983 roku, zdobył promocję oficerską, co stanowiło istotny krok w jego karierze.
Rok później, w 1984 roku, uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera nawigatora, co otworzyło przed nim nowe możliwości w obszarze marynarki wojennej. Po ukończeniu studiów, kontynuował swoją edukację i zdobył kolejne kwalifikacje.
W 1992 roku zrealizował Podyplomowe Studia Operacyjno-Taktyczne w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W 2003 roku ukończył Podyplomowe Studia Operacyjno-Logistyczne w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, a następnie w 2007 roku Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w tej samej instytucji.
Służba wojskowa
W 1986 roku, Jarosław Zygmunt objął swoją pierwszą rolę w wojsku, zostając zastępcą dowódcy kutra torpedowego projektu 664, znanego jako ORP „Sprawny”, wchodząc w skład 1 dywizjonu kutrów rakietowo-torpedowych 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. W tej jednostce pełnił znaczącą rolę, a jego kariera szybko nabierała tempa.
W tym samym roku nawiązał współpracę z okrętem ORP „Władysławowo”, który był kutrem rakietowym projektu 205, gdzie przejął funkcję zastępcy dowódcy. Natomiast w latach 1987-1993 dowodził ORP „Świnoujście”, który był bliźniaczym okrętem.
Po tych złożonych doświadczeniach, Jarosław Zygmunt kontynuował swoją służbę w dowództwie 1 dywizjonu okrętów rakietowych. Początkowo pełnił obowiązki szefa sztabu, stając się zastępcą dowódcy, a od 1999 roku objął stanowisko dowódcy jednostki. W związku z reorganizacją 3 Flotylli Okrętów, w tym samym roku stał się pierwszym dowódcą nowo utworzonego 31 dywizjonu okrętów rakietowych.
W 2003 roku został Komendantem Portu Wojennego w Gdyni, a 3 lipca 2007 roku objął nową funkcję jako szef Centrum Wsparcia Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych w Warszawie. Dnia 17 listopada 2009 roku objął obowiązki zastępcy szefa Sztabu Marynarki Wojennej, co było kolejnym ważnym krokiem w jego karierze.
Od września 2013 roku do końca grudnia tego samego roku, podczas rozformowania Dowództwa Marynarki Wojennej, pełnił funkcję Szefa Sztabu, będąc zastępcą dowódcy MW. Z dniem 1 kwietnia 2014 roku, na mocy decyzji ministra obrony, został wyznaczony na dowódcę 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, a jego obowiązki rozpoczęły się 4 kwietnia 2014 roku.
Jarosław Zygmunt zakończył zawodową służbę wojskową 30 kwietnia 2016 roku, po czym został przeniesiony do rezerwy, kończąc tym samym swoje długoletnie zaangażowanie w Polskich Siłach Zbrojnych.
Awanse
Jarosław Zygmunt w ciągu swojej kariery wojskowej odniósł szereg znaczących awansów. Każde osiągnięcie na tym polu świadczy o jego determinacji oraz zaangażowaniu w służbę w marynarce wojennej.
- podporucznik marynarki – 1983,
- porucznik marynarki – 1986,
- kapitan marynarki – 1989,
- komandor podporucznik – 1994,
- komandor porucznik – 1999,
- komandor – 2003,
- kontradmirał – 2007.
Odznaczenia
Jarosław Zygmunt został wyróżniony szeregiem odznaczeń, które świadczą o jego wyjątkowej służbie i zaangażowaniu. Oto lista jego nagród i medali:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 2010,
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Brązowy Krzyż Zasługi,
- Morski Krzyż Zasługi,
- Złoty Medal za Długoletnią Służbę,
- Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Złoty Medal za Zasługi dla Policji,
- Medal „Pro Patria”,
- Krzyż Jubileuszowy 95 lat Związku Inwalidów Wojennych RP,
- Srebrna Odznaka „Za zasługi dla Związku Żołnierzy WP”,
- Medal Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki,
- Medal „W służbie Bogu i Ojczyźnie”.
Życie prywatne
Jarosław Zygmunt prowadzi życie rodzinne, będąc w związku małżeńskim oraz wychowując dwójkę dzieci – syna oraz córkę.
W wolnym czasie pasjonuje się historią, marynistyką oraz literaturą sensacyjną.
Przypisy
- Nominacje generalskie i odznaczenia. wp.mil.pl, 15.08.2010 r. [dostęp 19.08.2010 r.]
- Marynarka Wojenna [online], mw.mil.pl [dostęp 24.11.2017 r.]
- 1 dywizjon Okrętów Rakietowych został w 1999 roku przeformowany w 31 dywizjon Okrętów Rakietowych.
- 1 dywizjon Kutrów Rakietowo-Torpedowych został w 1992 roku przeformowany w 1 dywizjon Okrętów Rakietowych.
- Komorowski, Nawrot, Zalewski, Księga absolwentów uczelni polskiej marynarki wojennej, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2007.
- M.P. z 2007 r. nr 59, poz. 667.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Karol Lilienfeld-Krzewski | Bronisław Gorgol | Wincenty Wnuk | Antoni Brzusek | Jerzy Albin de Tramecourt | Władysław Marecki | Aleksandra Zagórska | Michał Hakiel | Józef Jurkowski | Krzysztof Cur | Jerzy Zych | Romuald Waga | Stefan Wojdaliński | Władimir Olderogge | Jan Dąbrowski (porucznik) | Alojzy Sroga | Bolesław Marzec | Jerzy Wypych | Wojciech Petkowicz | January GrzędzińskiOceń: Jarosław Zygmunt